Provoz krajského asistenčního centra v Plzni přijde kraj až na 3 miliony měsíčně

Zveřejněno v Aktuálně
Od - středa, 23. březen 2022 06:45
Provoz krajského asistenčního centra v Plzni přijde kraj až na 3 miliony měsíčně Foto: V. Bartoš

Provoz Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině (KACPU) v Plzni, jímž prošlo za tři týdny od otevření 13.000 ukrajinských uprchlíků, bude stát Plzeňský kraj dva až tři miliony korun měsíčně. Jde hlavně o platby za nájem, energie, platy, zabezpečení, humanitární a materiální potřeby. Informoval o tom hejtman Rudolf Špoták (Piráti), který počítá s tím, že centrum bude v provozu několik měsíců.

Kraj zatím nevyčerpal pětimilionovou rezervu, kterou si nedávno schválil. "Do přelomu března a dubna nám ještě peníze vystačí, ale teď teprve budeme platit faktury," uvedl hejtman. Kraj počítá s tím, že během pár týdnů uvolní vláda pro každý kraj deset milionů korun podle krizového zákona. "Z toho budeme KACPU platit," řekl. O dalších penězích ale bude muset zřejmě v dubnu jednat krajská rada.

Kraj už od pondělí začal platit dobrovolníky v KACPU, protože ti dosavadní se museli znovu začít věnovat své práci. "A teď dochází k optimalizaci a profesionalizaci celého systému," řekl Špoták.

Z uprchlíků, kteří prošli KACPU, jich téměř desetina požaduje ubytování, protože nemá v ČR příbuzné, známé a nemůže si ho platit ze svého. V kraji fungují zatím nouzová lůžka v tělocvičnách a kulturních domech v Domažlicích, Tachově, Klatovech a Rokycanech. Počet lůžek se tam pohybuje od 50 do 100. Postupně se zřídí v dalších obcích s rozšířenou působností, jichž je v kraji 15. Jde o nouzové ubytování, kde by měli být lidé nejdéle 30 dnů. "Mělo by to být přechodné stanoviště. Nikdo z KACPU by neměl chodit přímo do ubytování (trvalejšího), ale nejprve do nouzového místa, a my bychom mu mezitím měli najít jiné bydlení. Aby ti lidé byli v té tělocvičně tak týden," uvedl.

Podle hejtmanova odhadu bude kraj potřebovat odhadem 3000 až 4000 trvalejších lůžek. "Uvidíme, co ukáže trh," uvedl. Po nařízení ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) už se otevřelo více státních kapacit. "Teď o víkendu třeba bývalá ubytovna fakultní nemocnice v Čechově ulici, kterou nyní vlastní Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, kde se nám podařilo zřídit 250 lůžek," uvedl. Kraj dává se státními organizacemi dohromady další ubytovny. "Státní organizace začaly konečně spolupracovat," řekl hejtman.

Kraj už poptával některé soukromé ubytovací kapacity, s nimiž musí uzavírat smlouvy. "Je to ale otázka peněz, takže se snažíme využívat ty levnější kapacity," uvedl hejtman. Ve středu by měla vláda schválit dotaci pro fyzické osoby - 3000 Kč na osobu a měsíc. "Zájem podle našich informací rapidně stoupne, uvidíme, co ubytování v soukromí udělá," uvedl. Hejtman očekává nabídky zejména z menších měst a obcí, tedy tam, kde mají lidé větší rodinné domy a pro něž bude příspěvek 9000 korun na tříčlennou rodinu zajímavý.

Podle Špotáka je zatím státní příspěvek 200 Kč/osobu/den na bydlení v internátech a dalších ubytovnách dostatečný. V případě komerčních zařízení, kde je to 250 korun, se hejtmani dohodli na tom, že si dají čas na vyhodnocení situace.

KACPU zatím nehlásí problémy s pracovními agenturami, které by tam "lanařily" Ukrajince. "Podařilo se nám to ve spolupráci s policií vyčistit před i uvnitř KACPU," uvedl hejtman. Má ale informace, že uprchlíky kontaktují už ve vlaku do Plzně, což kraj nemůže ovlivnit. "Tlak agentur je velký. Ty solidní si ale mohou dát poptávku na úřad práce," uvedl.

Plzeňské pracoviště odboru azylové a migrační politiky ministerstva vnitra, které KACPU výrazně pomáhá, by mělo v tomto týdnu podle hejtmana přejít na standardní režim své agendy, tedy hlavně prodlužovat víza cizincům nejen z Ukrajiny.

čtk