×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 9986

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 10008

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 9995

Případ zraněného vlka z Karlovarska odhalil v Česku problém, týká se záchrany šelem

Zveřejněno v Aktuálně ZAK
Od - pátek, 7. říjen 2022 17:00
Případ zraněného vlka z Karlovarska odhalil v Česku problém, týká se záchrany šelem Foto ilustrační: Pixabay.com

Příběh Vlčka, jak mu začali lidé říkat, kterého nedávno našli houbaři v příkopu u silnice, sledujeme od samého začátku. Po záchraně z příkopu putovala šelma do bublavské záchranné stanice a odtamtud na pražskou veterinární kliniku, kde zvíře operovali. Mladý vlk totiž potřeboval nezbytnou operaci zadních kyčlí. V případě Vlčka dělali záchranáři a veterináři, co mohli, nicméně, v České republice neexistuje žádný jednotný návod, který by uváděl, jak v podobných situacích postupovat.

Není totiž od věci, že záchrana a následná péče o zraněného vlka, kterého před časem našli houbaři v silničním příkopu mezi obcemi Horní Blatná a Potůčky na Karlovarsku, by mohla být rychlejší a efektivnější. Pohotové jednání je v případě jakékoli záchrany zásadní, a pokud jde o zraněnou velkou šelmu, záchrana a následná rehabilitační péče si v takovém případě žádá zvláštní zacházení a vysokou odbornost, jak uvádějí pro server iDnes.cz aktivisté z Hnutí DUHA Anna Řezníčková a Miroslav Kutal. 

Podle nich v zahraničí už s takovými situacemi mají zkušenosti, a naše země by se měla postupovým systémem v jiných zemích inspirovat. Jak dále uvádí Řezníčková pro iDnes.cz, nejde totiž o první takový případ. V zásadě je pravděpodobné, že časem bude případů zraněných šelem pohybujících se na našem území ve volné přírodě, přibývat. Česko by proto na to mělo být připravené a přesně vědět, jak postupovat na základě stanoveného manuálu.

Dobrou zprávou ale je, že v případě Vlčka se jej podařilo zachránit a stabilizovat jeho zdravotní stav. Po náročné speciální operaci zadních kyčlí, která dopadla úspěšně, ho už žádná další operace nečeká. Ani operační zákrok však nenapomohl tomu, aby se šelma mohla časem zase vrátit do volné přírody. Jak už jsme psali, je tomu tak i proto, že vlk je mladý a smečka by ho nepřijala nebo dokonce zabila a on sám pravděpodobně lovit ani neumí. Bublavská stanice v Karlovarském kraji se proto nyní snaží získat úřední povolení, aby se mohla o vlka starat i nadále.