Představitelé města Plzně navštívili letiště v Líních, debatovali s odpůrci Gigafactory

Zveřejněno v Z regionu
Od - středa, 2. listopad 2022 16:02
Představitelé města Plzně navštívili letiště v Líních, debatovali s odpůrci Gigafactory Foto: Magistrát města Plzně

Primátor města Plzně Roman Zarzycký (ANO) a jeho náměstci Pavel Bosák (Piráti) a Aleš Tolar (STAN) navštívili ve středu 2. listopadu areál letiště v Líních na Plzeňsku, o němž se mluví jako o možné lokalitě pro výstavbu tzv. Gigafactory neboli fabriky na výrobu baterií do elektroautomobilů. Představitelé města přijali pozvání spolku STOP gigafactory a iniciativy Zachraňme Letiště Líně.

„Zástupci spolku a iniciativy mě oslovili a chtěli mi představit areál. Jdu si poslechnout jejich argumenty. Projekt Gigafactory by totiž měl dopady nejen na Plzeň, ale na celou aglomeraci,“ řekl Roman Zarzycký. Ten před několika dny otevřeným dopisem vyzval premiéra Petra Fialu k lepší komunikaci a informování dotčených obcí a občanů ohledně projektu, za město se svolané schůzky s premiérem a dalšími zástupci vlády sešel náměstek Pavel Bosák.

„Můj občanský postoj je takový, že jednoznačně stojím na straně nerušení a zachování letiště. Bude se muset stát něco velkého, co by mě přesvědčilo postoj změnit. Zatím jsem nedostal žádné validní údaje z pracovní komise úřadu vlády ani ministerstva, máme pouze příslib zlepšené komunikace, nic dalšího se nestalo,“ doplnil Roman Zarzycký. Ten je přesvědčen, že Gigafactory je sice zajímavým projektem, ale ne pro region Plzeňska.

„Přijeli jsme se seznámit s tím, jak to tu vypadá, jak areál funguje, abychom získali informace. Ty nám poslouží v rámci našeho rozhodování. Doplníme je o další informace, které, doufejme, přijdou ze strany vlády a ministerstva průmyslu a obchodu. Doufáme, že dostaneme více podrobností,“ řekl Pavel Bosák. Ten se jako technický náměstek za město Plzeň stal členem pracovní skupiny, jež se projektem Gigafactory zabývá.

Podle náměstka Bosáka chce a musí město znát dopady stavby do různých oblastí. „Už v téhle základní fázi pro potřeby prvotního rozhodování bychom chtěli znát požadavky na různé zdroje, jako je například voda, požadavky na počet pracovníků a podobně. Chceme také, aby informace byly jednoznačné, ne, aby se udávala rozdílná čísla týkající se například toho, kolik by měla fabrika zaměstnávat lidí,“ dodal Pavel Bosák.

Podle primátora se už začínají ozývat i firmy působící na území Plzně či jinde v regionu, které mají strach z toho, že by výstavba Gigafactory s několika tisíci pracovními místy těžce zasáhla pracovní trh a rozvrátila jej. Už nyní firmy obtížně shánění nové zaměstnance.