Pravomoc vyřešit veškeré problémy nemám, ale mohu na ně upozornit, řekl zastupitelům prezident

Zveřejněno v Plzeňský kraj ZAK
Od - úterý, 23. leden 2024 13:09
Pravomoc vyřešit veškeré problémy nemám, ale mohu na ně upozornit, řekl zastupitelům prezident Foto: Plzeňský kraj

O problémech ve zdravotnictví, o vzdělávání, ale i o problematice cizinců diskutoval dnes dopoledne prezident Petr Pavel se členy Rady kraje, zastupitelstva, předsedy výborů a dalšími volenými zástupci na jednání na půdě hejtmanství. Krajský úřad byl druhým místem, kam hlava státu v rámci dvoudenní návštěvy zavítala. Už ráno si Pavel prohlédl areál Plzeňského Prazdroje.

Na Krajský úřad Plzeňského kraje zavítal Petr Pavel před půl 11. Ve zhruba hodinové debatě se členy Rady kraje, zastupitelstva, předsedy výborů a dalšími volenými zástupci debatoval o aktuálních tématech, jako je například migrace, přeshraniční spolupráce, zaměstnávání cizinců, problémy s pracovními agenturami, odliv pracovních sil do Německa, dostupnost zdravotní péče, nedostatek lékařů a pediatrů a dalšího zdravotnického personálu, problémy úhradové vyhlášky, problémy ve vzdělávání dětí a mládeže, udělování akreditací soukromým školám anebo problémy související s neexistencí zákona o cestovním ruchu.

„Mívám krajské návštěvy jako možnost dozvědět se o místních problémech od těch, kteří tu žijí a mají nejlepší přehled o tom, co se zde děje a jak s těmi problémy nakládat. Pro mě je to velice cenná a jedinečná příležitost, jak získat konkrétní údaje a podklady pro moje rozhovory s ministry a premiérem, s poslanci a vést s nimi kvalifikovanou debatu pro řešení problémů. Neříkám, že mám pravomoc vyřešit veškeré problémy, ale už jen to, že mohu na problémy upozornit, mohu je opakovaně přednášet ministrům a tlačit je k tomu, aby ty problémy řešili," prohlásil před zastupiteli Pavel.

Debata se zastupiteli potvrdila, že stejně jako v ostatních krajích rezonují témata zejména o dostupnosti zdravotní péče, vzdělávání a silniční infrastruktuře. „Bude nás však zajímat i to, jak pan prezident vidí, jako armádní expert budoucnost letiště v Líních. Zda by tam měl být civilní provoz či nikoliv?  My si myslíme, že ano. Hovořili jsme i o otázkách nelegální migrace, která přes nás směřuje do Německa, což souvisí s hlídáním hranic a velkým tématem pro nás vždy bylo a je vylidňování venkova, kde my jako samospráva musíme za vlastní krajské finanční prostředky posilovat infrastrukturu v malých městech a obcích, aby nám z nich lidé neutíkali do velkých měst,“ uvedl hejtman Rudolf Špoták před společnou cestou na Letiště-Líně.

Během dvoudenní návštěvy Plzeňského kraje prezident zavítá na Letiště Plzeň-Líně, kde si prohlédne leteckou záchrannou službu AČR a zhlédne dynamické ukázky při záchraně lidských životů, dále se setká s představiteli města Tachov, prohlédne si královskou dědičnou štolu Prokop v Hornickém skanzenu Stříbro, která byla ražena jako páteř všech hlavních rudných žil v centrálním stříbrském revíru, a ve stříbrském Městském kulturním středisku bude, po předchozím setkání a diskusi se zastupiteli města, debatovat s občany.

Druhý den si prohlédne v Domažlicích firmu Lintech spol. s r. o., která byla založena v roce 1993 za účelem vývoje v oblasti laserové technologie, automatizace, stavby jednoúčelových strojů a zakázkové výroby. Se studenty bude prezident debatovat při návštěvě Vyšší odborné školy, Obchodní akademie a Střední zdravotnické školy Domažlice, poobědvá se starosty měst a obcí Domažlice, Klatovy, Klenčí, Poběžovice, Horšovský Týn, Sušice, Kdyně, Nýrsko, Bělá pod Radbuzou, Železná Ruda, Česká Kubice, a svoji návštěvu Plzeňského kraje ukončí na Srní. Zde se v Návštěvnickém centru NP Šumava setká s vedením národního parku a se starosty okolních obcí. Připravena je v případě dobrého počasí i společná procházka k vlčímu výběhu.