Použitý olej či tuk nepatří do kanalizace, způsobuje tam problémy

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pondělí, 21. prosinec 2020 18:40
Frying_schnitzels ilustrační, pixabay

Použitý olej či tuk po smažení nepatří do kanalizace, způsobuje tam velké problémy. Namísto vylévání do odpadu přes dřezy či toalety je dobré ho odevzdat ve sběrných dvorech nebo do speciálních popelnic.

Právě o Vánocích je to aktuální otázka, protože snad v každé domácnosti se na Štědrý den podává smažený kapr nebo řízky. A v pánvích pak zbyde použitý tuk, který bychom neměli vylévat do odpadu. „Pro potrubí totiž znamená značnou zátěž. Po vylití do dřezu nebo toalety tuk tuhne a usazuje se na stěnách kanalizace a nabaluje na sebe stále další nečistoty, jako jsou ubrousky, hygienické potřeby nebo hadry. Důsledkem je jednak výrazný zápach, nižší průtočnost nebo dokonce ucpání kanalizačního potrubí,“ upozornila Vodárna Plzeň.

Jak tedy s použitým tukem správně naložit?

Větší množství oleje ze smažení, například z fritézy, je nutné přelít do uzavíratelné lahve a tu pak odvézt do sběrného dvora nebo vložit do speciálních kontejnerů pro použité oleje. Informace ke sběrným dvorům: www.cistaplzen.cz. Podle společnosti Čistá Plzeň, jež se na území západočeské metropole stará o komunální odpad, lidé neudělají chybu ani tehdy, když plastovou láhev s olejem odloží do černé popelnice. „Většina jedlých olejů je totiž v dnešní době využívána jako zdroj energie (biopaliva), stejně jako směsný komunální odpad, který z Plzně vozíme na ZEVO Chotíkov,“ uvádí na webu Čistá Plzeň. Menší množství oleje je možné z pánve vsáknout do ubrousku a odnést na kompost, nebo vyhodit do odpadkového koše.