Potřebujete na zubní pohotovost? Pak si počkáte ve frontě!

Zveřejněno v Z Plzně
Od - pondělí, 17. leden 2022 09:24
Potřebujete na zubní pohotovost? Pak si počkáte ve frontě! Před zubní pohotovostí se tvoří fronty pravidelně. Foto: se souhlasem ZAK TV

Hodiny čekání na mrazu a nakonec někteří lidé přesto odejdou bez ošetření. Není výjimkou, že pak naštvaní pacienti, na které nedošla řada, vyhrožují lékařům. Tak vypadá v současné době situace na Zubní pohotovosti na Denisově nábřeží v Plzni v podstatě každý všední den.

Podle hejtmanky Ilony Mauritzové 70% lidí, kteří přijdou na tuto pohotovost, jsou lidé, kteří nemají svého zubního lékaře. "Díky tomu jsou pak ty zákroky delší a prodlužuje se tam doba čekání a těch 30% těch odpovědných lidí, kteří mají svého lékaře pak v těch frontách stojí taky," uvedla.

Dalším důvodem, proč se před budovou pohotovosti tvoří fronty a stoupá nervozita je fakt, že kvůli pandemickým opatřením může přímo do čekárny jen osm lidí. A ti ostatní musí čekat venku, mnohdy na mrazu. Pacienti, na které nevyjde řada a musí odejít bez ošetření s bolestí zpět domů, si servítky se zubaři neberou. Kvůli tomu prý v posledních letech řada z nich raději na pohotovosti skončila. "Slýcháme vulgarismy toho nejhrubšího zrna a vyhrožování ze strany právě těch neuspokojených pacientů. I z toho důvodu jsme posílili ostrahu před zubní pohotovostí," podotkl ředitel EUC Kliniky Jan Šlajs.

Plzeňský kraj v roce 2020 vypsal zadávací řízení na provozování této pohotovostní služby a jediný, kdo se přihlásil, byla právě EUC klinika. "Mezi zubními lékaři obecně, kterých máme v našem kraji téměř 310, zájem o tuto není," přiznala hejtmanka. V tuto chvíli obsluhuje zubní pohotovost na Denisově nábřeží 18 lékařů a 15 zdravotních sester.

Další stomatologové slouží pohotovost i na Domažlicku a Klatovsku, ale jen v sobotu, neděli a o svátcích v dopoledních  hodinách a ve svých ordinacích. Pacienti si tedy musí předem zjišťovat, kdo a kde má službu telefonicky. Často proto raději jedou do Plzně. Situací se zabývá i vedení města, ačkoliv tato problematika není v jeho kompetenci. "Chceme podat pomocnou ruku. Město Plzeň má určité možnosti, jak pomoci. Může to být finanční pomoc, může to být nabídka vhodných nebytových prostor pro zřízení nové ordinace či pohotovosti, může to být nabídka městského bytu pro nový personál," popsal radní pro ekonomiku David Šlouf.

Plzeňský kraj pro roky 2021 – 2023 přispívá podle hejtmanky na tuto službu tím, že hradí prokazatelné ztráty EUC klinice téměř 11 miliony korun. "Je to opravdu velice nákladná záležitost a budeme jednat i s městem i se stomatologickou komorou," uvedla.

Jak tedy celou situaci řešit? Podle hejtmanky Mauritzové je nutné zajistit zubního lékaře právě agenturním pracovníkům a těm, kteří jsou aktuálně bez svého zubaře. A s tím souhlasí i Šlouf. "Jedno z řešení je po domluvě s krajem pokusit se přivést stomatologa z jiné země, například z Ukrajiny, Polska, Slovenska a oni by k němu chodili," dodal.