Potravinová banka pomáhá za rok tisícům lidí

Zveřejněno v Z Plzně
Od - pondělí, 15. listopad 2021 06:48
Potravinová banka pomáhá za rok tisícům lidí Foto: P. Bauer

Osmi tisícům sociálně slabších lidí loni pomohla plzeňská potravinová banka a to skrze organizace se kterými spolupracuje. Aktuálně chystá sbírku potravin, která se uskuteční v západočeských supermarketech 20. listopadu. Přispět může každý.

Pečivo, mouka, mléko, toaletní papír a další hygienické potřeby. I tím zásobuje plzeňská potravinová banka organizace, které se starají například o seniory, samoživitelky nebo mladé, kteří nemají kam jít. "Berou si pravidelně dvakrát v týdnu, v úterý je malý odběr a ve čtvrtek větší. Když dostaneme nějaký větší dar, tak jezdí nárazově," popsal ředitel potraviné banky Lukáš Bakala.

Banka nevydává zásoby jednotlivcům, ti mají totiž specifické potřeby spojené často se sociální prací, a tak by se jim tady nedokázali dostatečně věnovat.  "Proto na sebe máme navázané organiazace. Oni jim poskytnou pomoc, kterou potřebují a zároveň dostanou potraviny, aby jim pomohli v jejich nouzi," uvedl Bakala.

Například Tereza Klaousová ze stacionáře Domovinka jezdí pravidelně do potravinové banky pro pečivo a mléčné výrobky. "Pokud je toho víc, tak to rozvážíme i do terénu. Pro nás je to finanční odlehčení, peníze na potraviny jsou omezené, je to velký bonus," dodala.

Aktuálně v potravinové bance už docházejí zásoby. "Co se týká sbírek, které byly na jaře, tak z nich už skoro nic nemáme," připustil Bakala. Další sbírka tak bude v sobotu 20. listopadu. "Máme obchodní řetězce, ve kterých budou dobrovolníci. Máme ochranné zástěry i pomůcky, lidé se nemusejí bát k nám přijít,. Budeme stát za kasou, uvidí tam člověka v zelené zástěře, lidé nás nemohou minout," dodal Bakala.