Poník uhynul, neukáznění návštěvníci ho nakrmili jedovatým akátem

Zveřejněno v Krimi západ
Od - čtvrtek, 1. září 2022 17:21
poník Pepina FOTO: Farmapark u Toma

Farmapark U Toma v Ledcích u Plzně truchlí. Kvůli neukázněnosti návštěvníků tu naprosto zbytečně zemřel poník Pepina. Otrávil se akátem, který dostal od návštěvníků navzdory přítomné ceduli zakazující krmení.

„Ze zcela nepochopitelných důvodů v sobotu kolem 17h starší pár s vnučkou natrhali větvičky akátu z lesa a přes ohradu krmili naše poníky přímo vedle cedulky NEKRMIT,“ popsal na sociální síti zakladatel farmaparku Tomáš Urbánek. Ačkoli ošetřovatelka zasáhla takřka okamžitě a snažila se vyprostit ostnaté větvičky třem poníkům z krku, Pepina na toto jednání doplatila.

„Za pouhou hodinu byla Pepina zcela apatická s těžkou kolikou, následoval příjezd paní veterinářky a dalších ošetřovatelů a doslova boj o každou vteřinu. Bohužel tento boj jsme nad ránem prohráli,“ pokračuje Urbánek s tím, že šlo o jeden z nejhorších zážitků nejen za dobu existence farmaparku, ale i v životech všech zaměstnanců. „Dát rozhodnutí o utracení Pepiny, která sotva stojí v ukrutných bolestech, když víte, že to způsobila větvička z ruky návštěvníka, je něco strašného,“ dodal.

Akát je pro koně velmi nebezpečný. Už 70 g kůry akátu způsobí vážné problémy u průměrného koně vážícího 500 kg, u stokilového poníka pak stačí pouhých pár gramů.

Pod facebookovým příspěvkem se strhla diskuze. Mnozí příznivci parku žádají potrestání neukázněných návštěvníků, případně uhrazení nákladů. Porušení zákazu krmení lze považovat za trestný čin týrání zvířete. V minulosti se takové případy staly, ale při této události podnět policistům zatím podán nebyl. „I přes napěchované emoce, je potřeba říct, že smrt Pepiny nezpůsobil úmysl ublížit zvířeti, ale "pouhá" neznalost, proto bychom rádi, na památku naší Pepiny, informovali lidi kolem sebe, že KRMIT ZVÍŘATA ČÍMKOLIV BEZ SOUHLASU MAJITELE JE ZAKÁZÁNO, PROTOŽE MOHOU UMŘÍT!“ upozornil na závěr Tomáš Urbánek.

Farmapark u Toma je rodinná farma, která nabízí dětem i dospělým možnost některá zvířata si pohladit (ovce, kozy, prasátka či králíky) a je možné je také nakrmit. Ovšem pouze krmením, které je k tomu určené – v areálu je několik automatů, v nichž je možné granule pořídit.