Policisté v Plzeňském kraji pátrají po 128 osobách, tři se pohřešují

Zveřejněno v Plzeňský kraj ZAK
Od - pondělí, 6. únor 2023 11:59
Policisté v Plzeňském kraji pátrají po 128 osobách, tři se pohřešují ilustrační. Foto: Policie ČR

Celkem 1 472 celostátních pátrání po osobách vyhlásily v loňském roce útvary Krajského ředitelství policie Plzeňského kraje. Ve srovnání s rokem 2021, kdy bylo vyhlášeno 1 330 pátrání, se jedná o nárůst zhruba deset procent. Aktálně je v aktivním pátrání 128 jmen, z toho tři osoby se pohřešují.

Nejvíce celostátních pátrání se v roce 2022 stejně jako v roce 2021 vyhlásilo po pobytu osob (394), dále na základě vydání příkazu k zatčení (360) a útěku svěřenců s ústavní výchovou (266). Policisté pátrali také po 149 pohřešovaných osobách, z toho po třech pátrají stále. Pohřešovaní s příznakem „dítě v ohrožení“ bylo v roce 2022 v Plzeňském kraji vyhlášeno jedno. V loňském roce zaznamenali policisté plzeňského krajského ředitelství vysoké procento úspěšnosti při pátrání po pohřešovaných osobách, a to 98 procent. V roce 2021 činilo 95,4 procent.

Nedílnou součástí jsou také pátrací akce. Naposledy se jedna z nich konala před několika dny na severním Plzeňsku. "Jednadvacetiletá žena si měla vzít asi 25 tablet psychofarmak, které zapila vínem, a odejít z domu ve zkratu, že jí nebaví život," podotkla policejní mluvčí Dagmar Brožová s tím, že po mladé ženě začalo pátrat několik hlídek policistů obvodních oddělení, dopravního inspektorátu, zásahové jednotky se čtyřkolkou i psovodi se psy a dále několik jednotek sboru dobrovolných hasičů. "Byl vyslán i požadavek na nasazení vrtulníku, ale vzhledem k nevhodným letovým podmínkám to nebylo možné," uvedla. Celé pátrání mělo v tomto případě šťastný konec. "Žena byla po dvou hodinách vypátrána živá a převezena do lékařského zařízení," dodala mluvčí policie.

Pohřešovaný a hledaný je rozdíl

Pohřešovanou osobou je osoba, k níž bylo učiněno oznámení o pohřešování, není známo místo jejího pobytu a není podezřelou a lze se domnívat, že je ohrožen její život nebo zdraví, dále svěřenec školského zařízení pro výkon ústavní výchovy, který má soudem nařízenou ústavní výchovu a byl oznámen jeho útěk.

Hledaná osoba je osoba podezřelá nebo obviněná ze spáchání trestného činu, na kterou je vydán předchozí souhlas se zadržením nebo příkaz k zadržení či příkaz k zatčení, nebo osoba odsouzená, na kterou je vydán příkaz k dodání do výkonu trestu odnětí svobody. Hledanou osobou je také odsouzený, který uprchne z vězeňského zařízení, voják, který se neoprávněně zdržuje mimo útvar, či osoba, která uprchla ze zařízení pro zajištění cizinců.