Policisté se připravují na konec prázdnin a začátek školního roku. Co chystají?

Zveřejněno v Aktuálně
Od - pondělí, 29. srpen 2022 08:42
Policisté se připravují na konec prázdnin a začátek školního roku. Co chystají? ilustrační. Foto: Policie ČR

Zvýšený počet policejních hlídek na silnicích mohou řidiči očekávat v tomto týdnu. Stane se tak v souvislosti s koncem prázdnin a začátku školního roku. Právě přelom srpna a září je z pohledu mužů zákona rizikovější, než ostatní letní týdny a měsíce.

"V tomto období je na silnicích daleko větší provoz a také zvýšený pohyb chodců v silničním provozu, především dětí. Proto budeme na vybraných stanovištích a úsecích dohlížet a kontrolovat u všech účastníků silničního provozu, řidičů motorových vozidel, cyklistů a chodců, dodržování zákona o provozu na pozemních komunikacích," potvrdila policejní mluvčí Barbora Šmaterová.

V prvních dnech nového školního roku budou policisté v blízkosti základních škol a na dalších předem vytipovaných přechodech pro chodce dohlížet zejména na správné a bezpečné přecházení vozovky, dodržování pravidel a povinností. "Děti budeme upozorňovat na nástrahy, které na ně mohou při nepozornosti v dopravě číhat, především na rizika spojená s přecházením vozovky. Doporučujeme, pokud máte doma prvňáčka, je dobré jej v prvních dnech do školy doprovodit. Projděte s ním několikrát cestu do školy a upozorněte ho na možná nebezpečí. Volte barevné a výrazné oblečení, vhodné jsou například barevné odrazky, a to jak na oblečení, tak i na aktovkách a batozích," uvedla Šmaterová.

Dalším z úkolů policistů bude při těchto akcích svou přítomností viditelně u přechodů pro chodce motivovat řidiče k dodržování ustanovení zákona o provozu na pozemních komunikacích týkajícího se povinnosti umožnit chodci bezpečné přecházení. "Tímto bychom chtěli apelovat na řidiče motorových vozidel, aby jezdili se zvýšenou opatrností a v okolí škol raději ubrali plyn. Mohou tak lépe a hlavně včas reagovat na nečekanou dopravní situaci, vyvolanou například nepozorným chodcem," informovala.

Policejní mluvčí také upozorňuje chodce na jejich zákonnou povinnost. V případě, že se pohybují mimo obec za snížené viditelnosti po krajnici nebo po okraji vozovky v místě, které není osvětleno veřejným osvětlením, musí mít na sobě reflexní prvky a doplňky. "Pro řidiče motorového vozidla se tak chodec, který je jimi vybaven, stává viditelný na 200 metrů a řidič může bezpečně a včas zareagovat. Avšak použití reflexních prvků v rámci bezpečnosti doporučujeme nejen za tmy nebo snížené viditelnosti a stejně tak i nejen mimo obec, ale všude tam, kde by Vaše viditelnost mohla být snížena," dodala Šmaterová.