Podvodů na internetu znovu výrazně přibývá, varují policisté

Zveřejněno v Krimi
Od - pondělí, 7. březen 2022 12:11
Podvodů na internetu znovu výrazně přibývá, varují policisté ilustrační. Foto: pixabay

Nárůst týkající se přijatých oznámení v souvislosti s podvody v online prostředí zaznamenali v těchto dnech domažličtí kriminalisté. Jedná se o prodej zboží přes internet, kdy prodávající kupujícího podvede, vyláká z něj peníze a poté s ním přestane komunikovat. Dalším případem jsou prodeje domácích mazlíčků po internetu, kdy jsou kupující opět podvedeni. Nebo v neposlední řadě investice do kryptoměn. 

Kriminalisté šetří například případ, kdy žena reagovala na inzerát na internetovém portálu. Prodávající tehdy nabízel k prodeji kočku. "Neznámý prodejce ženu instruoval, aby si do mobilního telefonu nainstalovala aplikaci WorldRemit a prostřednictvím této aplikace měla proběhnout platba za kočku. Během týdně přišly ženě žádosti o stržení platby, které autorizovala, a bylo jí tak strženo 85 tisíc korun. Kočku však žena nezískala," popsala policejní mluvčí Dagmar Brožová.

V dalším případě prodával na inzertním internetovém portálu muž svoje lyže, které již nepotřeboval. Na inzerát mu odpověděl neznámý muž, který uvedl, že je až z druhého konce republiky a že si pro lyže pošle kurýra a že částku za lyže zaplatí předem na jeho platební kartu. "Proto po prodávajícím požadoval číslo platební karty, platnost platební karty a také CVC kód ze zadní strany platební karty. Prodávající mu všechny tyto údaje zaslal včetně zůstatku finanční hotovosti na svém bankovním účtu. Záhy zjistil, že částka mu nebyla přičtena, ale naopak z jeho účtu neznámý pachatel zadal peněžní transakci 34 tisíc korun putující do Singapuru," informovala policejní mluvčí

V několika případech se lidé nechali zlákat vidinou zhodnocení svých úspor a chtěli investovat do kryptoměn. Zaujali je reklamy na sociálních sítích nebo je oslovil kdosi přes komunikační platformu v mobilním telefonu. Podle instrukcí si naistalovali došlý software AnyDesk pro vzdálený přístup a nechali provést převod finančních prostředků se záměrem nakoupení bitcoinů. Poškození tak přišli o více než 80 tisíc korun, aniž by získali požadované bitcoiny.