Aktualizováno: Podmínky pro zimní sporty v Plzeňském kraji zhoršil déšť, na Špičáku museli zrušit Jízdu přes louži

Zveřejněno v Plzeňský kraj ZAK
Od - pátek, 10. březen 2023 12:22
Aktualizováno: Podmínky pro zimní sporty v Plzeňském kraji zhoršil déšť, na Špičáku museli zrušit Jízdu přes louži V sobotu se pojede už 17. ročník populární Jízdy přes louži. Foto: Ski areál Špičák

Aktualizováno 15:30 Vydatný déšť významně zhoršil podmínky pro lyžování v Plzeňském kraji. Pršelo zejména na Šumavě, kde došlo k tání sněhu. Lyžování přesto stále nabízejí některé areály, jiné musely kvůli nedostatku sněhu provoz přerušit. Dobré podmínky nemají ani běžkaři, stopy v terénu jsou rozmoklé a vytáté, není možné je strojově upravovat. Kvůli špatnému počasí se nakonec neuskuteční v areálu na Špičáku 17. ročník oblíbené Jízdy přes louži. 

Podle ředitele největšího zimního areálu v kraji Ski&Bike Špičák Vladimíra Kasíka přšelo od noci ze středy na čtvrtek, ještě krátce předtím ale připadl čerstvý sníh a podle nejnovější předpovědi by mělo od pátečního noci a během soboty sněžit. Proměnlivé počasí ani déšť se zatím nepodepsaly na stavu sněhové pokrývky na sjezdovkách, kde stále leží v průměru 40 centimetrů. „Pořád se lyžuje na všech hlavních sjezdovkách z vrcholu Špičáku a nikdo se nemusí obávat čekání na lanovku nebo vleky. Návštěvnost nebyla ani během prázdnin našeho domovského okresu Klatovy moc vysoká, lyžovalo u nás zhruba okolo 1000 lidí denně,“ uvedl Vladimír Kasík.

V areálu na Špičáku tak nakonec museli zrušit 17. ročník oblíbené Jízdy přes louži. "Bohužel dnešní prudký déšť nám odplavil zásobu sněhu, kterou jsme si během mrazů na počátku týdne nasněžili jako zásobu pro vyhloubení louže. Bez dostatečné sněhové vrstvy to ale bohužel není možné. Sněhová pokrývka nám poklesla na průměrných 30 centimetrů, na nichž se sice dá lyžovat, ale 20 metrový a cca 1,5 m hluboký „bazén“ v ní nevytvoříte," popsal mediální zástupce areálu Karel Samec.

Kromě Železné Rudy se ještě lyžuje na sjezdovce v Kašperských Horách, omezeně také v Nýrsku.

Smůlu naopak mají příznivci běžeckého lyžování. Mapříklad v okolí Modravy leží podle tamního infocentra nesouvislá vrstva sněhu do sedmi centimetrů a stav v pondělí upravených tras již není po dešti dobrý. V okolí Prášil je na hřebenech do 40 centimetrů sněhu, v nižších polohách sníh není a lyžařské trasy jsou již nesjízdné, podobně je to po vydatném dešti i v okolí Horské Kvildy.