Počet příchozích uprchlíků klesá, kraj změní noční režim asistenčního centra

Zveřejněno v Aktuálně
Od - úterý, 5. duben 2022 12:17
Počet příchozích uprchlíků klesá, kraj změní noční režim asistenčního centra ilustrační. Foto: Plzeňský kraj

Až na třetinu klesl počet nově příchozích uprchlíků z Ukrajiny do Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině v bývalém Prioru. Zejména v noci se jeho vytíženost pohybovala na úplném minimu. Plzeňský kraj se tak rozhodl upravit noční provoz, kdy budou na místě jen hasiči a policisté, ale žádní další administrativní pracovníci.

Celkem prošlo plzeňským KACPU 16 837 uprchlíků. Zatímco v době největšího náporu do něj přicházelo za den přes 800 lidí, v posledních dnech se počty výrazně snižují. Například za pondělí se jednalo o 237 Ukrajinců. "Centrum nadále bude fungovat 24 hodin denně, ale v nočních hodinách, kdy nebyla vytíženost taková, tam budou pouze policisté a hasiči, kteří by dokázali zajistit nouzové ubytování pro někoho, kdo by přišel. V průběhu dne tam budou všechni tak, jako doposud," uvedl hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták s tím, že aktuálně se počet nově příchozích pohybuje každý den mezi 200-250 uprchlíky.

Aktuálně zhruba čtvrtina z nově přichozích potřebuje pomoci s ubytováním. "Denně tak 30-50 lidí," podotkl hejtman. Podle něj zatím kraj nenaráží na problém s kapacitami. Například ubytovna v Čechově ulici, kterou kraj spravuje, je zaplněna pouze z poloviny. "Kapacity ubytování jsou i v jednotlivých okresech. Hodně pomáhají i lidé, kteří si chtějí uprchlíky ubytovávat doma za příspěvěk stanovený vládou. Uvidíme, jakým způsobem se nám pohnou ubytovací kapacity na přelomu května a června, kdy bude začínat sezóna a komerční poskytovatelé, kteří teď mají volné kapacity, se na ni začnou připravovat. To bude věc, kterou budeme muset řešit," dodal.

Samotný provoz KACPU vychází Plzeňský kraj přibližně na 2 - 2,5 milionu měsíčně. "Teď ale čekáme, že to bude trochu klesat vzhledem k výdajům na humanitární věci týkající se jídla nebo pití. Lidí není tolik," popsal hejtman. Jak dlouho bude KACPU v provozu, zatím Špoták nedokáže odhadnout. "Stejně, jako z ničeho nic klesly počty lidí téměř na třetinu, tak se může stát, že během několika dnů zase narostou. Na to musíme být připraveni. Jsme schopni jakékoli režimové opatření vrátit zpátky během několika hodin," podotkl.

Plzeňský kraj zatím nemusí výrazně dotovat ubytování pro uprchlíky. Podle Špotáka z převážné části stačí na pokrytí nákladů příspěvek od státu. "Respektive se zaměřujeme na ubytovací zařízení, kde by nám měl státní příspěvek stačit," dodal.