Začalo jaro a užíváme sluníčka. Na jak dlouho?

Zveřejněno v Aktuálně
Od - úterý, 22. březen 2022 10:20
Začalo jaro a užíváme sluníčka. Na jak dlouho? ilustrační. Foto: pixabay

V Česku o víkendu začalo astronomické jaro. A počasí bude tomuto ročnímu období prozatím odpovídat, lidé mohou očekávat letošní teplotní maxima a téměř výhradně jasnou oblohu. Zatáhnout by se podle meteorologů mělo až v následujícím týdnu, k tomu se mohou přidat i přeháňky.

První polovina března byla teplotně podnormální, v minulém týdnu se už teploty dostaly k hodnotám obvyklým pro tuto roční dobu. V následujícím období do poloviny dubna by se teploty v jednotlivých týdnech měly pohybovat kolem dlouhodobého normálu. Týdenní průměry nejvyšších denních teplot se budou pohybovat od 10 do 14 °C, týdenní průměry nejnižších nočních teplot by měly být většinou slabě nad nulou.

"Očekáváme, že období jako celek bude teplotně normální. Velmi suché období, které panuje na našem území již od konce února, bude pokračovat minimálně i v tomto týdnu," uvedli meteorologové. V aktuálním týdnu se neočekávají žádné srážky a srážkové úhrny se budou blížit k normálu až v týdnu na přelomu března a dubna.

Velmi nejistá je předpověď srážek v týdnu od 4. do 10. dubna. "O něco větší je pravděpodobnost, že úhrny budou nadnormální," upřesnili meteorologové. V posledním týdnu by se úhrny srážek už měly pohybovat kolem dlouhodobého normálu nebo i nad normálu.