Po covidové pauze se lidé do Divadla J. K. Tyla v Plzni vrací pomalu

Zveřejněno v Kultura ZAK
Od - čtvrtek, 17. listopad 2022 11:02
Po covidové pauze se lidé do Divadla J. K. Tyla v Plzni vrací pomalu ilustrační, foto: Visit Plzeň

Plzeňské Divadlo J. K. Tyla se po covidové přestávce stále nevzpamatovalo. Diváci se do hlediště vrací, ale zatím jen pomalu. Zatímco před covidem byla návštěvnost 88 %, letos je cca o 14 procent nižší. Řekl to ředitel DJKT Plzeň Martin Otava při setkání s primátorem Romanem Zarzyckým, během něhož vedení města přijalo čerstvého držitele Thálie a šéfa plzeňského muzikálu Lumíra Olšovského.

„Před covidem jsme byli na 88 procentech, v roce 2021 spadla celková návštěvnost na 71 procent. Vývoj letošního roku nám ale dává naději, že to bude dobré, návštěvnost se zvýšila o téměř tři procenta na 74 procent,“ řekl ředitel Otava. Podle něj jsou lidé psychicky vyčerpaní v souvislosti s covidem, válkou na Ukrajině i ekonomickou situací, mnozí odvykli chodit do divadla a využívají různé on-line formy zábavy. „Naším úkolem nyní je dobrou nabídkou diváky přesvědčit, že na kulturu nelze rezignovat, že má v jejich životech své místo. Divadlo přece není jenom umělecký zážitek, ale také společenská událost, příležitost sdílet čas s ostatními,“ dodal.

Primátor Roman Zarzycký divadlo pochválil také za to, že myslí i na dětské diváky. „Líbí se mi, že například na dětské představení se dá koupit lístek už za 79 korun,“ řekl. Podle Martina Otavy si tak Plzeň vychovává diváky od čtyř let, a to systémem pohádek od opery přes muzikál, v Plzni existuje také dětské abonmá.

Šéf muzikálového souboru Divadla J. K. Tyla v Plzni v říjnu převzal Cenu Thálie, kterou považuje ocenění za největší satisfakci, jaká se herci může dostat. V životě se řídí tím, že chce dělat práci, jež má smysl. „Děkuji za všechny možnosti, co tu v Plzni máme. Plzeňské divadlo je z muzikálového hlediska špička,“ řekl Lumír Olšovský. Kromě ředitele DJKT Martina Otavy ho na setkání na radnici doprovodil i jeho partner dramaturg Pavel Bár. „Váš úspěch je i náš úspěch. Přeji vám, abyste tento úspěch minimálně ještě jednou za pár let zopakoval,“ řekl primátor Roman Zarzycký.

„Mým cílem je vést soubor, který odvádí špičkové výkony. Když ovace našich muzikálů neberou konce a přijíždějí diváci zdaleka, jen aby viděli plzeňský muzikál, mám pocit splněné mise,“ řekl Lumír Olšovský, který je držitelem již dvou Thálií. První získal v roce 2001 za roli Cosmo Browna v klasickém muzikálu Zpívání v dešti, nyní k ní přidal cenu za roli profesora lingvistiky Higginse v muzikálu My Fair Lady.

Šéfem plzeňského souboru je Lumír Olšovský od roku 2016. Podle svých slov tehdy nad nabídkou ani vteřinu neváhal a v Plzni od té doby působí s jasnou představou o tom, co by měl muzikál dokázat, a jakou cestou k těm cílům jít. Současně chce, aby mohli Plzeňané hrdě hlásat, že v jejich městě se dělá prvotřídní muzikál. „Tvůrci, herci, muzikanti, ti ať jsou odkudkoliv. Plzeň by se měla stát středobodem. Je krásná, honosná a přitom střídmá. Kulturní a sportovní, bez ohledu na věk mladá a chytrá. Má v sobě západní progresivitu a východní srdce. Náměstí odpočinkově dýchá a zároveň živě pulsuje. Každý host našeho mimořádně talentovaného souboru by měl být pyšný, že hostuje právě tady,“ dodal Lumír Olšovský.