Po chlebu se v Městě Touškově jen zaprášilo

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pondělí, 21. září 2020 12:41

Obce a města v Plzeňském kraji se stále snaží udržet tradice při životě. Jedním z důkazů byla nedělní akce v Městě Touškově, konaly se tu totiž tradiční Slavnosti chleba.

Zhruba stovka lidí se přišla v neděli podívat na touškovskou faru, kde zkušený pekař Roman Sebera rozpálil starou barokní pec z roku 1746. Na žhavých uhlících tu poté upekl pšenično-žitný chleba, po kterém se mezi lidmi jen zaprášilo. Lidé uvítali nejen příležitost koupit si vynikající chléb od Seberů, ale také možnost popovídat si na čerstvém vzduchu a užít si tak babí léto. Bochníkům požehnal generální vikář plzeňské diecéze Jakub Holík.

„Jde o to nejen udržet tradici, ale především spojit lidi, a to je velmi pozitivní. Tady v Touškově se mají dobře, protože jsou v blízkosti Plzně a mladí lidé tu vidí perspektivu, ale venkov celkově se nám vylidňuje, to je potřeba změnit. A takové akce, které lidi spojují a obnovující v obci život, jsou velmi potřeba,“ říká náměstek hejtmana Plzeňského kraje Ivo Grüner.

Kapacita farní pece je 33 bochníků. „Ohlas lidí z loňského roku byl tak velký, že jsme v letošním roce upekli některé bochníky dopředu, aby se dostalo na co největší počet lidí,“ vysvětluje Kateřina Duchková ze spolku Náš Touškov. Příchozí mohli krajíc ochutnat se škvarky, škvarkovou pomazánkou, paštikou nebo máslem.

Pečení chleba ale nebyla jediná věc, kvůli které se v Touškově lidé sešli. „Dnes tady navíc probíhá sbírka na kostelní zvony. Touškovští na ně potřebují milion korun. V současné chvíli mají už sto tisíc, což je velký úspěch, ale moc bych si přál, aby přispělo ještě více lidí,“ dodává náměstek hejtmana Ivo Grüner.