Plzeňští politici kritizují rozhodnutí o zrušení superhrubé mzdy. Včetně těch z ODS

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pondělí, 23. listopad 2020 21:11
bankovky, penize Ilustrační foto: Plzen.cz

Zrušení superhrubé mzdy rozhádalo politiky i některé občany. Jedni za tím vidí rozvrat veřejných financí a druzí si naopak libují, že zaměstnanci dostanou tučnější výplatu. Paradoxní na všem je, že se nad krokem "svého" šéfa Fialy pozastavují i členové "jeho" ODS. 

Velké ohlasy vyvolalo zejména to, že kromě vládního hnutí ANO souhlasili s podporou také opoziční občanští demokraté. Ti měli sice zrušení superhrubé mzdy několik let v plánu a sami to již několikrát navrhovali, jenže kvůli koronaviru se teď situace změnila a stát se výrazně zadlužuje. Fakticky se navíc nyní stalo dříve nemyslitelné, tedy to, že šéf ODS Petr Fiala podpořil Andreje Babiše.

Radní za ODS: Ráno se probudíš a zjistíš, že jsi členem levice

Kritika ke zrušení se ozývá i ze stran odborníků na ekonomiku a členů ODS. "Jedna noc, probudíš se a zjistíš, že jsi členem levicové populistické strany. Akorát ti to zapomněli říct, díky moc vážení poslanci ODS," vzkázal například plzeňský radní pro ekonomiku David Šlouf (ODS). "Co je pravicového na tom, že zaseknu sekeru 135 miliard do už tak zdecimovaného rozpočtu bez toho, abych hledal zdroj? Co je pravicového a zejména stranického a kolegiálního na tom, že svým rozhodnutím výrazně poškodím své kolegy v komunální politice, díky jejichž trpělivé práci šla ODS po pádu Nečasovy vlády zase nahoru?," ptal se Šlouf.

Senátor a nový ekonomický náměstek za ODS: Nešťastné načasování

Náměstek hejtmanky pro oblast ekonomiky, investic a majetku Plzeňského kraje Pavel Karpíšek (ODS) považuje za problém zejména špatné načasování. "Domnívám se, že snižování daní je správná cesta, tedy i rušení zdanění superhrubé mzdy, problém vidím ve snižování rozpočtů krajů a obcí, které dostanou menší finanční částky a nešťastné především v jejím načasování," uvedl. Celá věc se podle něj projednává až v závěru roku a obce i kraje se na poslední chvíli, tedy v prosinci, dozví, s jakými částkami mohou počítat pro další rok. A právě to může mnohým způsobit zásadní problémy. "Očekávám, že v senátu bude ještě probíhat silná debata na toto téma a s velkou pravděpodobností vzejde z jednání nějaká forma pozměňovacího návrhu," dodal.

Se slovy Šloufa a Karpíška souhlasí také exhejtman a současný první náměstek hejtmanky Plzeňského kraje Josef Bernard (STAN), který vzkázal, že se na oko počin snížení daně tváří bohulibě, ale zcela jednoznačně jde o významný skok do dluhové pasti této země. "Neuvážený počin vlády a poslanců pokrátí rozpočty krajů a měst. Znamená to méně investic v podobě oprav silnic, chodníků či třeba do oprav škol," dodal.