Plzeňský kraj postaví za 100 milionů depozitář uměleckých děl z muzeí a galerií

Zveřejněno v Aktuálně
Od - sobota, 20. listopad 2021 06:42
Plzeňský kraj postaví za 100 milionů depozitář uměleckých děl z muzeí a galerií ilustrační. Foto: P. Bauer

Plzeňský kraj vybuduje zhruba za 100 milionů korun centrální depozitář uměleckých děl ze svých muzeí a galerií, které je dnes přechovávají často v nevyhovujících prostorách. Všechny krajské příspěvkové organizace by si je pak mohly půjčovat, zkoumat i vystavovat pro veřejnost. Místo se zatím vybírá, ale kraj už počítá s tím, že příští rok nechá zpracovat projektovou studii velké stavby. Zajistila by rezervy na 30 až 50 let dopředu, řekl ČTK náměstek hejtmanky Marek Ženíšek (TOP 09).

"Chystáme pro naše přímo řízené organizace novou obrovskou halu s rampou a spoustou techniky, kde by konečně všechny ty depozitáře, jež jsou rozmístěné různě po kraji, byly na jednom centrálním místě," uvedl. Podle Ženíška to neznamená, že by se současné depozitáře rušily. "Ale jsou přeplněné," uvedl.

Podle náměstka by se investice měla vejít do 100 milionů korun. Kraj bude mít možnost čerpat na ni dotace z nového evropského programu IROP. Náměstek nyní čeká, až lokality vhodné pro výstavbu, které jsou ve hře, posoudí ekonomové. "Musí to být někde kolem Plzně, aby to měli relativně blízko z Mariánské Týnice (severní Plzeňsko) i třeba z Klatov," řekl.

V centrálním depozitáři by byly deponovány kromě děl z krajských galerií a muzeí také třeba cenné kusy z knihoven. Současné budovy jsou všechny přeplněné. "Západočeské muzeum v Plzni to má na náměstí v Nepomuku a ve Zbiroze, Západočeská galerie v rozpadajícím se domě v Pražské ulici v Plzni, blovické muzeum má sbírkové předměty na půdě, tachovské v bývalém učilišti a klatovské muzeum ve staré nemocnici, kam se nedá ani pořádně zajet s autem a musí se to přenášet po schodech," řekl Ženíšek.

Jen v Národopisném muzeu Plzeňska, které sídlí ve dvou historicky cenných domech v centru Plzně, museli letos muzejníci před jeho přestavbou za 120 milionů Kč zabalit a připravit k transportu statisíce sbírkových předmětů, od sbírky pohlednic po nábytek, které se musely více než tři měsíce stěhovat do záložních depozitních prostor.

Zástupci kraje se byli podívat v Čelákovicích, kde má Národní technické muzeum čtyři několikapatrové haly centrálních depozitářů. "V každé hale a v každém patře je jiná teplota, je to klimatizované a moderně zabezpečené. Je to jako když se procházíte muzeem, a ne skladištěm," uvedl náměstek. Centrální depozitář Plzeňského kraje nebude veřejně přístupný, ale bude tam zajištěná kvalitní péče o sbírkové předměty. Kraj i všechny jím zřizované organizace budou přesně vědět, kde konkrétní cennosti jsou. "Bude zajištěný sdílený přístup pro naše organizace. Bude tam nějaká menší přípravna, restaurátorka, hodně techniky, například skenery, které předměty zdigitalizují," dodal.

čtk