Plzeňský kraj měl loni rekordní přebytek, opozice rozpočet roku 2023 zkritizovala

Zveřejněno v Plzeňský kraj ZAK
Od - úterý, 11. červen 2024 07:35
Plzeňský kraj měl loni rekordní přebytek, opozice rozpočet roku 2023 zkritizovala ilustrační. Foto: P. Bauer

Krajští zastupitelé dnes jednomyslně schválili závěrečný účet Plzeňského kraje za loňský rok. Jeho hospodaření skončilo s rekordním přebytkem 2,831 miliardy Kč, i když před 1,5 rokem schválený rozpočet počítal s téměř miliardovým schodkem. Podle radního pro ekonomiku Pavla Stroleného (ANO) je to dáno vyššími daňovými příjmy kraje díky inflaci a loni neuskutečněnými investicemi, které se posunuly na letošek. Jednu miliardu dostal kraj zpět z dotací na stavby, které předfinacoval, další peníze získal díky úsporám ve veřejných soutěžích a na úrocích z naspořených peněz. Opozice tvorbu loňského rozpočtu a jeho plnění ostře zkritizovala.

Vhledem k tomu, že podle zákona nemohou zastupitelé závěrečný účet neschválit, tak požadovala zejména ODS a TOP 09 doplnit usnesení ve smyslu, že zastupitelstvo bere na vědomí, že "schválený rozpočet na rok 2023 neodrážel ekonomickou realitu a nebyl zpracován na základě hodnověrných odhadů vývoje daňových výnosů". To ale zastupitelé odmítli.

"Přebytek je nepředstavitelné číslo a jenom ilustruje kvalitu předloženého návrhu rozpočtu. Spolu s původně plánovaným schodkem 974 milionů korun je tento rozdíl hodně přes tři miliardy korun. To nemůžete myslet vážně. Buď budete schvalovat reálná čísla, nebo tady vůbec nemusíme sedět," řekl opoziční zastupitel a senátor Vladislav Vilímec (ODS), dřívější ekonomický náměstek hejtmana. Dodal, že se územním rozpočtům věnuje 30 let a nepamatuje si, že by nějaký kraj nebo obec měly takový rozdíl mezi plánem rozpočtu a jeho skutečností.

"Přebytek je vysoké číslo, ale díky němu máme peníze na všechny akce plánované až do roku 2026," uvedl Strolený. Jeho kolega Martin Záhoř (ANO), náměstek hejtmana, uvedl, že je rád, že krajští úředníci a politici byli při sestavování rozpočtu obezřetní v odhadech příjmů. "Jsem rád, že máme peníze, které použijeme v dalších letech," řekl. Dodal, že jako starosta města Stříbro by byl za vysoký přebytek velmi rád.

Kraj se i díky přebytku dohodl s bankami, že letos nebude čerpat dvoumiliardový úvěr, který si chtěl vzít na rekonstrukci lázní a výstavbu nové Západočeské galerie v Plzni. Rozhodne o něm podle radního až nová krajská reprezentace.

Plzeňský kraj by měl letos hospodařit s příjmy 9,113 miliardy korun a výdaji přes 11,069 miliardy Kč. Schodek 1,956 miliardy korun, vytvořený podle vedení kraje hlavně na předfinancování evropských projektů, má být krytý přebytky z předchozích let. Schválené příjmy jsou meziročně nižší o 4,83 procenta, výdaje jsou o necelých pět procent vyšší.

čtk