Plzeňský kraj má u Sberbank 156 milionů korun na termínovaném vkladu

Zveřejněno v Aktuálně
Od - čtvrtek, 7. duben 2022 06:54
Plzeňský kraj má u Sberbank 156 milionů korun na termínovaném vkladu ilustrační. Foto: pixabay

U ruské banky Sberbank, která v ČR zavřela své pobočky, má Plzeňský kraj 156 milionů korun na termínovaném vkladu. Na běžném účtu mu v ní zůstalo zhruba 700 tisíc korun poté, co kraj téměř 31 milionů korun stáhl. V reakci na interpelaci opozičního zastupitele Jiřího Valenty (KSČM) to řekl ekonomický náměstek hejtmana Roman Zarzycký (ANO).

"Jaký to bude mít vliv na strukturu schváleného rozpočtu? Kde ty peníze sebereme, abychom je nahradili? Každá právnická osoba je totiž pojištěná jen na částku maximálně 100 000 eur (přes 2,4 milionu Kč)," prohlásil Valenta. Zarzycký přiznal, že se jedná o nepříjemnou situaci, která ale saldo hospodaření nijak nenaruší. "Jsme na to připraveni, byly to rezervní prostředky, nepočítalo se s jejich přímým zapojením do rozpočtu," uvedl Zarzycký. Kraj podle něj postupuje podle metodického pokynu a výkladového stanoviska ministerstva financí, které řeklo, že vyvolává jednání o odkupu pohledávek a o společném postupu. "My se k tomu přihlásíme," uvedl. Ministerstvo podle náměstka zvažuje, že by se všemi kraji a obcemi jednalo a celý balík pohledávek odkoupilo. To bude záviset na rozhodnutí vlády. "A zároveň by společným postupem saturovalo vzniklé škody krajům a následně by si to vypořádalo v rámci insolvenčního řízení nebo řízení, které je specifické pro odebrání bankovní licence," řekl Zarzycký.

Kraj měl kromě 156 milionů Kč na termínovaném vkladu s výpovědní lhůtou 31 dní u Sberbank CZ ještě zhruba 31 milionů Kč na běžném účtu. "Zafungoval risk management a stáhli jsme téměř vše a zůstalo tam jen asi 700 000 korun," řekl Zarzycký.

Nové vedení kraje, které nastoupilo letos 14. února, si nechalo zmonitorovat genezi vzniku účtu u Sberbank. O rozdělení krajských peněz do bank rozhodoval podle náměstka vedoucí ekonomického oddělení, nikdy to neovlivnil politický zásah. "Nic nenasvědčovalo tomu, že jsme mohli reagovat jinak," uvedl náměstek s tím, že chápe rozložení peněz mezi finanční ústavy.

Kraj v roce 2012 poptal bankovní instituce na trhu. O rok později zvážil nabídnuté úroky, tedy zhodnocení peněz, o v roce 2014 si dohodl nové individuální úročení. V roce 2020 se finance redistribuovaly mezi běžný a termínovaný účet, uvedl Zarzycký.

Největší ruská banka Sberbank 2. března oznámila, že odchází z Evropy. Zdůvodnila to velkým odlivem hotovosti z dceřiných firem a ohrožením bezpečnosti zaměstnanců a majetku. Ruskou invazi na Ukrajinu, která začala 24. února, nezmínila. Uvedla, že není schopna zajistit likviditu evropských dceřiných společností, ale že úroveň jejího kapitálu a kvalita aktiv jsou dostatečné k tomu, aby mohla vyplatit peníze všem vkladatelům. Také v ČR zavřela Sberbank CZ své pobočky. ČNB 28. února oznámila, že zahájila kroky k odebrání její bankovní licence. Podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) bude jeho resort jednat se samosprávami, které u ní měly peníze a nemohou se k nim teď dostat, individuálně. Do řešení pomoci bude zřejmě také zapojena Národní rozvojová banka. Uzavření Sberbank zkomplikovalo situaci asi 180 obcím a pěti krajům, které se tak nemohou dostat ke zhruba pěti miliardám korun na účtech banky.

čtk