Plzeňské uprchlické centrum nejspíš na konci června zavře!

Zveřejněno v Aktuálně
Od - čtvrtek, 9. červen 2022 12:03
Plzeňské uprchlické centrum nejspíš na konci června zavře! ilustrační. Foto: Plzeňský kraj

Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU) v areálu bývalého Prioru v Plzni na Americké třídě s největší pravděpodobností v návaznosti na ukončení nouzového stavu 30. června zavře své brány. Na náš dotaz to potvrdil hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták.

"Jelikož není ujasněný legislativní rámec, jak by mělo KACPU fungovat po ukončení nouzového stavu, tak s velkou pravděpodobností Plzeňský kraj jeho fungování ukončí k 30. červnu," uvedl Špoták.

Nově příchozí uprchlíci tak budou odkázáni na Odbor azylové a migrační politiky. "Tam budou vyřizovat žádost o udělení pobytu a víza stejně tak, jako jakýkoli jiný cizinec mimo Evropskou Unii, který zde žádá o trvalý pobyt," doplnil.

O tom jestli, případně i jak se budou kraje podílet na organizaci ubytování, ještě podle Špotáka není definitivně jasno. "Budeme čekat, jakým způsobem bude schválen zákon lex Ukrajina. Pokud to legislativa bude umožňovat, tak kraj bude nadále organizovat ubytování. Pokud ne, tak i tato funkce pro kraj k 30. červnu končí," doplnil hejtman.

Plzeňským KACPU prošlo zhruba 25 tisíc uprchlíků z Ukrajiny. Ubytování potřebovalo zhruba 4500 tisíce z nich.