Plzeňská ZOO hlásí další přírůstek!

Zveřejněno v Aktuálně
Od - sobota, 5. březen 2022 10:39
Plzeňská ZOO hlásí další přírůstek! Foto: M. Palacká

V plzeňské zoologické zahradě se narodilo celkem 8 mláďat přeštických nutrií. Ty zde chovají na statku Lüftnerka od roku 2017, kdy si od soukromého chovatele dovezli dvě samice a samce. 

Od nich se ale chovatelé mláďat nedočkali, a tak je v roce 2020 vyměnili za samici a dvě dcery. Loni k nim přibyl nepříbuzný samec. Nutrie se rodí zcela vyvinutá. První dny se drží u matky, která pro ně připravuje před porodem bezpečné suché hnízdo z trávy a vodních rostlin poblíž vody. Třetí den po porodu se začnou mláďata zajímat o své okolí a poprvé navštíví vodu a také ochutnají pevnou stravu.

Nutrie jsou v přírodě na vodě zcela závislé, nacházejí v ní potravu i bezpečí pře predátory. Umí se velmi dobře potápět a jsou životě ve vodě zcela přizpůsobeny. Mají hustý nepromokavý kožich, který zabraňuje chladu, mezi prsty mají plovací blány a jejich dlouhý lysý ocas jim slouží jako kormidlo. Matky mají cecíky umístěné v horní části těla, nikoli na břiše, jak je to u většiny savců, aby mohla mláďata sát mléko i během pobytu ve vodě. Příbuzné samice, matky, dcery, tety žijí a vychovávají mláďata společně, s nimi žije dominantní samec, otec mláďat.

Nutrie pochází z Jižní Ameriky a v Evropě je považována za nebezpečný invazivní druh. Domestikovaní uprchlí jedinci z farem se dostali do přírody, kde se nekontrolovatelně množí a ničí původní druhy a původní prostředí. V České republice se v lidské péči mohou chovat pouze vzácné regionální rázy, přeštický je jeden z nich.

Autor: A. Jančová