Plzeňská vodárna varuje: Chraňte své vodoměry před mrazem, hrozí vám vysoké škody

Zveřejněno v Aktuálně
Od - čtvrtek, 16. listopad 2023 15:30
Plzeňská vodárna varuje: Chraňte své vodoměry před mrazem, hrozí vám vysoké škody ilustrační. Zdroj: Vodárna Plzeň

Mnohatisícové škody může způsobit mráz, pokud nezabezpečíte v zimním období dobře své vodoměry. Vodárna Plzeň upozorňuje své zákazníky, aby situaci nepodcenili.  Nebezpečí hrozí zejména na chatách a chalupách bez celoročního provozu, kde majitelé dlouho nemusí zjistit, že jim nemovitost zaplavila voda.

"Právě nyní je nejvyšší čas zkontrolovat a zabezpečit vodoměr a postarat se, aby zařízení nepoškodil mráz. Vytékající voda totiž může značně poškodit nejen samotný vodoměr, ale majetek v celém objektu," uvedla mluvčí Vodárny Plzeň Dana Veselá. Chránit vodoměr před poškozením je podle ní ze zákona povinností odběratele, který se o něj musí starat tak, aby fungoval bez problémů. Většinou je v jeho nemovitosti nebo na jeho pozemku. "Pokud má odběratel podezření, že vodoměr správně nefunguje, může zavolat na vodárnu (tel. č. 377 413 190) a požádat o jeho kontrolu," popsala.

Tam, kde jsou vodoměry umístěny ve venkovních šachtách, je třeba dbát na to, aby prostor nemohl být zaplaven povrchovou vodou. "Doporučujeme uzavřít přívod vody před vodoměrem a potrubí za ním vypustit. Pokud je rozvod opatřen uzávěrem před i za vodoměrem, necháme uzávěr za měřidlem otevřený a sestavu obalíme izolační vrstvou, třeba polystyrenem. Nevhodné jsou různé deky a další textilie, které podléhají hnilobě," informovala Veselá s tím, že dbát by lidé měli také na pečlivě uzavřená okna v místnostech, kde je vodoměr umístěný, například ve sklepních prostorách.

"Zámrzná hloubka je asi 1,5 metru pod povrchem země. Do této hloubky by vodoměr teoreticky zamrznout neměl, pro jistotu je ale dobré ho stejně ochránit," popsala Veselá.

Poškodit vodoměr teplem může i sám odběratel, který se snaží již zamrzlou vnitřní instalaci (včetně vodoměru) rozehřívat otevřeným ohněm. "To ale v žádném případě nedoporučujeme, protože po tomto zásahu vodoměr zpravidla už měřit nebude a musí se vyměnit," uzavřela mluvčí Vodárny Plzeň.

VODÁRNA PLZEŇ a.s. má cca 44 tisíc odběrných míst. Vloni vyrobila 14 324 tis. m3 pitné vody a je nejvýznamnějším provozovatelem vodovodů a kanalizací pro veřejnou potřebu v Plzeňském kraji.