Plzeňská poslankyně Kořanová bojuje v Praze za lepší veřejnoprávní média bez trafik

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - čtvrtek, 16. leden 2020 12:03
Kořanová Barbora Poslankyně Parlamentu ČR Barbora Kořanová

Plzeňská poslankyně za hnutí ANO Barbora Kořanová si posvítila na veřejnoprávní média. Pětatřicetiletá politička ve Sněmovně bojuje za to, aby média, jako jsou Česká televize, ČTK a Český rozhlas, fungovala lépe než dnes. Také se ostře vymezuje proti trafikám v televizních a rozhlasových radách a uvítala by, pokud by na televizních obrazovkách ubylo politických projevů.

Veřejnoprávní média považuje Kořanová za důležitá. Zároveň ale vidí prostor k jejich zkvalitnění. Mezery spatřuje například v publicistice a zpravodajství, které nepovažuje vždy za vyvážené a objektivní. Naopak oceňuje filmovou a seriálovou tvorbu.

„Chceme zvednout odbornou diskusi o stavu veřejnoprávních médií a připravit legislativní změny, které povedou k jejich zkvalitnění. V oblasti mediální legislativy se totiž deset let nic nedělo, přitom média se dnes velmi rychle vyvíjí. I proto s odborníky, zástupci médií a ekonomy připravujeme už druhý seminář. Zaměříme se v něm na financování veřejnoprávních médií, které dnes považuji za neudržitelné,“ říká Kořanová.

Boj proti trafikám

Kořanová je ve Sněmovně členkou Volebního výboru, který má mediální problematiku na starosti. Pod palbou kritiky je dnes například fungování takzvaných mediálních rad, prostřednictvím kterých mohou občané veřejnoprávní média kontrolovat.

„Jsem přesvědčena, že rady by měly být oddělené od institucí, které mají kontrolovat. Měly by mít vlastní právní subjektivitu a svůj rozpočet. Tak tomu dnes není a s danou institucí jsou často spojovány, což je špatně. Také jsem zásadně proti tomu, aby do rad byli nominováni lidé, kteří tuto placenou funkci mají jako trafiku,“ dodává Kořanová.

Neudržitelné poplatky

Stále aktuálním tématem je i zrušení koncesionářských poplatků, které prosazuje prezident Miloš Zeman. Kořanová považuje stávající formu poplatků za neudržitelnou.

„Diskutuje se o více možnostech, jak věc řešit. Veřejnoprávní média by například mohla být součástí státního rozpočtu. To ale Česká televize odmítá s tím, že by došlo k ohrožení její nezávislosti. Na druhou stranu soudci či policisté jsou také financováni ze státního rozpočtu. Rovněž se hovoří o financování ČT pomocí reklam, prostřednictvím předplatného či pomocí daňových opatření,“ jmenuje možné varianty poslankyně s tím, že odpovědi na všechny otázky by měl přinést už zmíněný seminář, který ve Sněmovně proběhne na jaře.

Méně řečí, více práce

Plzeňská poslankyně se také zastává českého premiéra Andreje Babiše, proti kterému na začátku roku vystoupil člen Rady České televize Zdeněk Šarapatka. Ten mimo jiné kritizoval, že se projev vysílal v nejlepším možném čase, což označil za neférové.

„S panem Šarapatkou absolutně nesouhlasím. Andrej Babiš je premiérem naší země a premiér je jen jeden. Je ale otázka, zda novoročních projevů už není moc a zda je nutné, aby novoroční projev měli i předseda Poslanecké sněmovny a Senátu. Podle mého názoru to je zbytečné,“ uzavírá Barbora Kořanová.