Paradox v plzeňském hnutí ANO. Jeden člen podle našich zdrojů souhlasí se zdražením tepla, druhý je ostře proti!

Zveřejněno v Aktuálně
Od - úterý, 24. říjen 2023 16:16
Paradox v plzeňském hnutí ANO. Jeden člen podle našich zdrojů souhlasí se zdražením tepla, druhý je ostře proti! ilustrační. Foto: pixabay

Jak jsme již informovali, představenstvo Plzeňské teplárenské chce od nového roku zvýšit cenu tepla o 40 procent. Jde o nárůst o 240 korun na gigajoule k současné průměrné ceně 600 Kč/GJ, která je v současné době nejnižší v České republice. Podle Václava Paška, generálního ředitele Plzeňské teplárenské, kterou vlastní většinově město Plzeň a 35 procent skupina EPH Daniela Křetínského, by zdražení pro průměrnou domácnost znamenalo, že bude měsíčně platit zhruba o 400 korun více než dosud. Zajímavostí na celé věci je, že primátor Plzně Roman Zarzycký z hnutí ANO je ostře proti takovémuto navýšení ceny tepla, zatímco jeho spolustraník Petr Fišer, předseda představenstva společnosti Plzeňská teplárenská, s tímto navýšením podle našich zdrojů souhlasil.

„Politická příslušnost na celou věc nemá žádný vliv. Představenstvo, ve kterém má většinu minoritní akcionář, tedy skupina EPH, rozhodlo jako celek a musí se chovat jako řádný hospodář," okomentoval situaci Fišer.

Firma, která je největším dodavatelem tepla na západě Čech, tak plánuje výrazně navýšit cenu 54 tisícům plzeňských domácností a velkému počtu plzeňských firem a škol, kterým teplo pro vytápění a ohřev vody dodává. Zarzycký však takovéto zdražení striktně odmítl. Podle plzeňského primátora je zcela zásadní, aby Plzeň zůstala nejlevnějším dodavatelem centrálního vytápění v České republice. „Samozřejmě s tímto rozhodnutím nemohu souhlasit," uvedl Zarzycký.

Hlavním důvodem k plánovanému navýšení ceny tepla je podle generálního ředitele Plzeňské teplárenské Paška to, že vláda před čtrnácti dny rozhodla o zrušení loni schválené podpory tepláren ve výši 17 miliard korun.

Firma letos v lednu zvýšila ceny tepla v průměru o 4,8 procenta na 626 korun za GJ. Podle Paška bylo toto zdražení výrazně nižší, než jaké z kraje roku oznámily ostatní české teplárny. „V poslední době se stalo, že nůžky na českém trhu se hodně rozevřely a Plzeňská teplárenská je na samém dně cen. Pro srovnání – cena tepla v Plzni je na cca 600 korunách a celorepublikový průměr činí 1100 korun," sdělil Pašek.

Pokud podnik zdražuje teplo o více než pět procent, musí to schválit valná hromada a zastupitelé. Ti budou návrh nové ceny tepla schvalovat ve čtvrtek 2. listopadu na svém jednání, kde se rozhodne o výši ceny, se kterou pak zvolený zástupce města půjde za EPH. O konečném navýšení rozhodne valná hromada Plzeňské teplárenské, jejíž schůze se uskuteční 28. listopadu.