Plzeňská firma vybuduje restaurační pivovar na pobřeží Islandu

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - neděle, 28. březen 2021 13:27
plzen_cz_1416859277_pivo Ilustrační foto

Plzeňská firma Joe's Garage Brewery, která za 13 let postavila v ČR i cizině 65 minipivovarů, vybuduje malý restaurační pivovar na severovýchodním pobřeží Islandu. Podle jejích majitelů a sládků Josefa Krýsla a jeho syna Petra začínají po roce od zmrazení poptávky opět pociťovat vyšší zájem investorů. Důvodem je, že minipivovary prokázaly, že se i ve složité pandemické době dokážou přizpůsobit a fungovat.

Ještě před pandemií počítala firma s tím, že díky zakázkám bude loňský rok rekordní. Měla zakázky na deset minipivovarů, například i v Tanzanii a Zanzibaru. Kvůli pandemii koronaviru se ale žádný projekt neuskutečnil.

Firma má rozestavěné minipivovary ve Francii, Kypru, Ukrajině, na Slovensku. V ČR je připravuje v Praze, Přerově a Soběslavi. "Na Islandu, kde už je asi deset minipivovarů, má české pivo a vůbec výroba alkoholu velmi dobrý zvuk. Působili tam i čeští sládci," uvedl Krýsl. Investor, majitel penzionů, má vztah k ČR a byl už se podívat na pivovar Beer Factory v Plzni, který Krýslovi stavěli. "Stát tam podporuje vznik pivovarů dotacemi potravinářskému průmyslu. Už tam mají velmi kvalitní pivo," uvedl.

"Určitě letos další pivovary přibudou," uvedl prezident Českomoravského svazu minipivovarů (ČMSMP) Jan Šuráň. Spolu s Krýslem potvrdili, že zatím neví o krachujících minipivovarech. "Myslím, že přečkávají dobu lépe než velké," uvedl Krýsl. Velkou roli v době pandemie hraje, jestli je investor ve své budově a zda má dluhy v bance. "Vím asi o šesti nových pivovarech, které se letos chystají, a to vždycky vím tak o třetině," uvedl Šuráň.  Loni jich v ČR přibylo 29 a je jich 480. "Vím o pozastavených projektech, kdy je pivovar namontovaný, ale nevaří, protože nemá pro koho," dodal.

Joe's Garage také spolu s partnerskou firmou Lukr nabízí poloautomatické stáčečky lahví, etiketovačky. Je o ně zájem, protože pro malé výrobce piva na trhu cenově dostupné nebyly. "Novinky Lukru by měly nejen v době výdejních okének pomoci kvalitně a rychle stáčet. Díky vyšší automatizaci a snížení mzdových nákladů by se minipivovary mohly dostat na lepší ceny," uvedl Krýsl. Je ale otázkou, zda si troufnou investovat a dostanou úvěry.

čtk