Plzeň si po víkendu bude užívat nespočet rozmanitých akcí

Zveřejněno v Kultura ZAK
Od - pondělí, 8. duben 2024 06:46
Plzeň si po víkendu bude užívat nespočet rozmanitých akcí Ilustrační foto: Petr Volek

Přednášky, koncerty, řada divadelních představení, kvíz, tanec i akce pro děti zpestří vaše všední dny!

KOSTIČKOMÁNIE
Milujete vy nebo vaše děti LEGO® stavebnice? Tak tohle je něco pro vás! Objevte svět plný kostiček v Obchodním centru Plzeň Plaza od pondělí 8. 4. do neděle 14. 4. Na KOSTIČKOMÁNII se můžete těšit od pondělí do čtvrtka od 13:00 do 18:00, a od pátku do neděle od 12:00 do 18:00. Čeká vás velká herní plocha plná LEGO® stavebnic a DUPLO® kostiček, v pátek a v sobotu navíc se speciálním programem nabitým soutěžemi a spoustou zábavy.
Během soboty vás Museum of Bricks ve spolupráci s robotworld.cz potěší spoustou Hravých robotů a ukázkou programování, těšit se můžete také na workshop s Miroslavem Fišarem, kde se naučíte základům Stop motion a tvorby videa s využitím panáčků.
A pozor, pro prvních 150 návštěvníků budou během pátku a soboty připraveny LEGO® odměny za nákupy! Těšit se můžete na moderované vstupy, losování nebo stavitelské výzvy.

Divadelní prohlídky si pro vás připravilo v pondělí 8. 4. od 16:00 nejen Velké divadlo, ale také Nová scéna DJKT.

Kapitoly z prezentace archeologie II.: Archeoskanzeny – výlet do minulosti, nebo pouťová atrakce?
V pondělí 8. 4. se od 16:00 uskuteční třetí z přednášek jarního bloku přednáškového cyklu NPÚ, ÚOP v Plzni Minulostí kolem nás.
Archeoskanzeny (archeoparky) jsou populárními turistickými cíli sázejícími na oblíbenost archeologie a tématu života v minulosti. Co od nich však jejich tvůrci a samotní návštěvníci očekávají? Jaký je a jaký by měl být jejich účel, a jak s tím souvisí způsob a kvalita jejich provedení a využití? Přednáška je analýzou silných i slabých stránek tohoto způsobu prezentace minulosti, úvahou nad přístupy k pojetí archeoskanzenů, jejich realizacemi a provozováním, a o jejich působení na návštěvníka. Ale i o významu detailu a pravdivosti, a o míře zohlednění principů památkové péče. A to vše s využitím českých i zahraničních příkladů.
Přednáší Petr Sokol, ředitel NPÚ, ÚOP v Plzni.

Stoicismus v moderním světě? Proč ne!
První část dvoudílného kurzu začne 8. 4. v 17:30 v Nové Akropolis.
Možná si myslíte, že filozofie starověkého Řecka nemá v našem uspěchaném a technologicky pokročilém světě co nabídnout. Přesto stoicismus není jen prach z minulosti. Je to nástroj, který může každý z nás využít k osobnímu rozvoji a k lepšímu zvládání každodenních výzev.

Literární večery: Obraz současné Francie v literatuře
Alliance Française de Plzeň vás zve na další literární večer na téma: Generační výpověď o mládí a zrání, který začíná 8. 4. v 17:30.

Večer deskových her na téma vývoj civilizací proběhne 8. 4. od 18:00 v Moving Station.

Hudební komedii Jak se válčí na pavlači uvádí 8. 4. v 19:00 Divadlo Pluto.
Kabaret na motivy Soudniček Františka Němce s dobovými šlágry - tentokrát ze života manželského. Hrají: Pavel a Jindřiška KIKINČUKOVI, Přemysl a Jitka KUBIŠTOVI a Haťapaťakapela Milana B. Karpíška a Vladi Mužíka.

Detektivku Poslední víkend uvádí jako host ochotnický soubor Rozmarýn z Dobřan 8. 4. v 19:00 v Divadle Dialog.
Šlechtické sídlo, rozvětvená rodina, pár přátel, služebnictvo. Společnost se těší na příjemný zářijový víkend. Večer se ale objeví nečekaná návštěva a věci se dají do pohybu. Asi není všechno tak, jak to vypadalo na první pohled...

Nakvíz
Oblíbený hospodský kvíz začne 8. 4. v 19:00 v DEPO2015.

39 STUPŇŮ
Bláznivá variace na špionážní film Alfreda Hitchcocka z roku 1935 začíná v 19:00 v Divadle Alfa.
Představení nechybí „hororové dobrodružství, napínavé akční scény, klasická klišé detektivních příběhů, ale i neotřelý humor v půvabné divadelní stylizaci.“ V hlavní roli se představí Jan Meduna, o dalších více než třicet postav se podělí Eva Leimbergerová, Jan Holík a Tomsa Legierski. Hra 39 stupňů v originální adaptaci Patricka Barlowa získala v Británii cenu za nejlepší komedii roku 2006 a dodnes sklízí úspěchy nejen na West Endu či Broadwayi, ale v divadlech po celém světě.

Na divadelní představení Milionový údržbář vás zve 8. 4. od 19:00 Měšťanská beseda.
Jako milionář zklamal. Uspěje jako bezdomovec?
Séverinu opustil manžel Jean Pierre před dvaceti lety. Opuštěná a na mizině si založila vlastní vydavatelství, které teď prosperuje. Jednoho dne se tento kdysi světácký ex-manžel objeví před jejími dveřmi, avšak už to není ten arogantní a cynický obchodník, ale zruinovaný muž bez střechy nad hlavou. Jean Pierre přišel, aby se omluvil, a jako nezaměstnaný se vlastně zeptal i na práci. Séverine se rozhodne dát mu šanci a nabídne mu místo údržbáře! Jean Pierre tak musí překonat svou hrdost, obléct si pracovní uniformu, vzít kartáč a kbelík a přijmout ponížení. Séverine s ním totiž zachází jako s onucí. Ale Jean Pierre není typ, který by se tak rychle poddal…..

Stezka Českem: Nové příběhy
Cestovatelská přednáška začíná 8. 4. v 19:00 v DEPO2015.
Opravdu už na Stezku chodí i trekingové kozy? A mohou se potkat s pštrosem? Co zažívají Trail Angels na svých prvních setkáních? Proč jsme udělali z Rákosníčka a Jiřiny Bohdalové Supermana a Reese Witherspoon? Jak a proč můžete vyrazit i vy?
Stezka Českem je 1000 a 1000 km dlouhý přechod ČR a stala se fenoménem. Tato přednáška s historicky prvním workshopem vás pobaví spoustou nových příběhů, motivuje, a nakonec i nadchne. Vše o horách, trekování a Stezce Českem, co jste chtěli vědět, ale báli jste se zeptat.

Talichovo kvarteto vás zve na koncert komorní hudby 8. 4. od 19:30 do Domu hudby.
Účinkují: Jan Talich: 1. housle, Roman Patočka: 2. housle, Radim Sedmidubský: viola, Michal Kaňka: violoncello.

Odysseus
Inscenaci pro děti od 8 let uvádí v úterý 9. 4. v 9:00 a v 10:30 Divadlo Alfa.
„Upřímně, kamarádi, já trochu pochyboval, že si ho vtáhnou dovnitř. Obrovskýho dřevěnýho koně!“
Obří kyklop pojídající námořníky, kouzelnice Kirké, která mění lidi na vepře, mořské obludy Charybdis a Skylla nebo děsivé podsvětí. To jsou nebezpečné nástrahy, které číhají na cestě domů z trójské války na ithackého krále, chytrého a lstivého Odyssea. Kdo by si všechna ta dobrodružství nepamatoval? Vždyť první kontakt s řeckými bájemi mohou mít české děti už velmi záhy, a to díky převyprávění Eduarda Petišky.
A takový dobrodružný a zábavný výlet do světa řeckých bájí nabízí teď dětem i Divadlo Alfa. Tvůrci nové inscenace vybrali ten nejznámější a nejdramatičtější příběh: o Odysseovi. Pro inspiraci zaběhli až k původnímu autorovi, tedy k Homérovi, ale zalistovali také v Petiškovi, převyprávění Rudolfa Mertlíka a ve verzích dalších autorů.
Odysseovy osudy sledujeme v Alfě od chvíle, kdy zkonstruuje pověstného trójského koně, ten slavný danajský dar, který způsobí zkázu velkého a hrdého města. Trója není dobyta čestně, ale Odysseovým úskokem. Už tím vzbudí nelibost řeckých bohů a také dalšími svými činy si ithacký král bohy proti sobě popudí. Za trest musí dvacet let bloudit po moři a čelit mnohým překážkám, než se mu podaří dojet domů.
Herec, skladatel a příležitostně i režisér Divadla Alfa Petr Vydarený a další herci Divadla Alfa, kteří se na vzniku inscenace podíleli, vám nabízí dobrodružnou, zábavnou a někdy trochu strašidelnou podívanou, plnou různorodých loutek, hudby a poutavého vyprávění. A to ve výpravě scénografky Terezy Vydarené, která s Alfou spolupracuje poprvé. Na bohaté zvukové a hudební složce spolupracovali Vlastimil Vorda a Petr Vydarený.

Vizionář kosmického věku
Připomínka 125. výročí narození Vladimíra Mandla, zakladatele kosmického práva, a představení jeho monografie se uskuteční 9. 4. od 16:30 v Semlerově rezidenci.
Docent JUDr. Vladimír Mandl patří spolu s Ludvíkem Očenáškem k jediným dvěma Čechům, kteří jsou bráni za skutečné průkopníky, pionýry kosmických letů. Mandl se stal vůbec prvním na světě, kdo se zabýval otázkou, jaké právo by mělo platit ve vesmíru po jeho ovládnutí lidmi. Ač byly jeho názory později vyvráceny a přepracovány, byl tím prvním, kdo položil základy kosmického práva. Mandl se narodil v Plzni a členové jeho rodiny se nesmazatelně zapsali do života západočeské metropole. Shodou okolností, Ludvík Očenášek se narodil také v západních Čechách, v Kříších nedaleko od Plzně.
Národní technické muzeum vydalo k osobě Vladimíra Mandla a jeho rodiny kolektivní monografii s příspěvky šesti autorek a autorů, z nichž čtyři budou přednášet i tento večer. Představení kolektivní monografie se zúčastní i vnučka Vladimíra Mandla.

#plzeňskézločiny - Vraždící bratři z Tymákova II. – Jaroslav
Prakticky rok od spáchání dvojnásobné vraždy, 14. září 2013, zavraždil Jaroslav H. přítele nevlastní sestry, který pro něho představoval soka v lásce.
V kriminalistické praxi nejsou až tak ojedinělé případy vražd, kterých se ve spolupachatelství dopustili sourozenci. Příběh Vojtěcha a Jaroslava je však v jednom aspektu naprosto ojedinělý: před svými zločiny neměli tito sourozenci v rejstříku trestů žádný záznam. Nikdy nebyli prověřováni policií, dokonce ani nebyli projednáváni pro žádný přestupek. Z pohledu trestního práva se jednalo o naprosto bezúhonné občany, žijící běžným životem. Z tohoto úhlu pohledu jsou jejich činy zcela výjimečné a nemají v historii české kriminalistiky obdoby.
Přednáší kpt. František Müller a kpt. Michaela Nosková z plzeňské kriminálky. Těší se na vás Studijní a vědecká knihovna Plzeňského kraje 9. 4. od 17:30. Další přednáška se koná hned následující den 10. 4. od 17:30.

FRANTIŠEK KASL: Koncert mezi knihami
Koncert si nenechte ujít 9. 4. od 18:00 ve skvrňanském M-klubu.

Přednáška Matěje Houšky s názvem Od pramene potoka až k moři začne v přednáškovém sále Západočeského muzea v Plzni 9. 4. v 19:00.

Janečkovo kvarteto
Na lidové písně a tance v úpravách Jaroslava Krčka, Zdeňka Lukáše a dalších vás zve Židovská obec Plzeň do Staré synagogy 9. 4. v 19:00.

Sirény na cestách
Trojice hereček a zpěvaček, Sandra Pogodová, Jitka Asterová a Linda Finková, míří do Plzně se svou zcela novou zábavnou talk show. Očekávejte večer plný šťavnatých vyprávění a historek ze zákulisí natáčení a divadelního světa, prokládán šansony a písněmi z muzikálů, které dohromady tvoří dokonalý program, na který budete dlouho vzpomínat s úsměvem na tváři. Neotřelý smysl pro humor těchto tří „sirén“ a vzájemná chuť si ze sebe utahovat vás rozhodně pobaví, a jako bonus proběhne po skončení pořadu autogramiáda. Přijďte 9. 4. v 19:00 do KD Šeříková!

Marien & Víťa Troníček
Přijďte oslavit 20 let existence kultovní folkové skupiny Marien z Pardubic, která patří mezi nejvýraznější tváře mladé generace v žánru folkové, country a trampské hudby! Skupina Marien je symbolem akustické kytarové hudby, vícehlasého zpívání a silných písní, převážně z dílny Víti Troníčka.
Marien staví na tradičních hodnotách folkové, country a trampské hudby, což je přivádí k širokému věkovému spektru posluchačů. Jejich hudba je charakteristická melodickými písněmi a mohutnými vokály, ale také jedinečnou koncertní energií a rodinným humorem. Skupina Marien je trojnásobným držitelem ceny Porta a získala řadu dalších ocenění. Stáli u zrodu hnutí Folk žije! a vystupují na předních festivalech i vlastních koncertech po celé republice. Jsou vyhledávanou doprovodnou kapelou a spolupracují s legendami české folkové scény.
Koncert začne 9. 4. v 19:00 v Měšťanské besedě.

Satirickou komedii Ať žije premiér! uvádí Divadlo Propadlo 9. 4. v 19:00 v Divadle Dialog.
Politická hra velkých vládních rozhodnutí a politických her, které přerostou do bubliny slibů a lží. Pokud děj hry bude divákovi připomínat naši současnou politickou scénu, tak Propadlo za to nemůže.

Muzikál My Fair Lady má na programu 9. 4. v 19:00 Nová scéna DJKT.
Známý příběh podle hry George Bernarda Shawa Pygmalion vypravuje o morousovitém profesorovi lingvistiky Higginsovi, umolousané a prostořeké květinářce Líze Doolittleové a její cestě za proměnou v krásnou a kultivovanou dámu. V prvotřídním provedení hvězd muzikálového souboru DJKT i výjimečných hostů zazní všechny známé skladby jako Chci jen někde svůj plácek mít, Chtěla bych tančit jen či Já se dnes dopoledne žením.

Na hru Libertin vás zve 9. 4. od 19:00 Velké divadlo.
Sarkastická historická hra z doby osvícení vypráví příběh Johna Wilmota, známého jako hrabě z Rochesteru, prohnaného a talentovaného rošťáka, který prožil svůj krátký a divoký život jako středověká rocková hvězda.
Coby přítel i postrach anglického krále Karla II. se proslavil zesměšňováním anglické šlechty a neustálým šokováním londýnské společnosti. John Wilmot byl zároveň lyrickým básnickým géniem, který si liboval v pornografii. Autor hry Stephen Jeffreys po pečlivém studiu historie vytvořil zcela moderní a přesvědčivou zpověď a portrét skandalisty, jehož cynismus je poprvé zmaten až ve chvíli, kdy se vážně zamiluje. Vztah s divadelní herečkou a následná zrada zvěstují začátek Johnova sestupu z opojných výšin společenské prestiže a jeho proměnu v lidskou trosku hledající své poslední vykoupení.

NEOČEKÁVANÝ DÝCHÁNEK
Talk show plná historek, zábavy, ale také zpěvu vás pobaví v 19:00 v Divadle Alfa. Užijete si dvě hodiny zábavy, které Vás určitě zbaví všedních starostí. Talk show je plná historek, zábavy, ale také zpěvu. Moderátor pořadu Petr Jančařík vyzpovídá všechny hosty a možná se dozvíte i nějaké tajemství. A položit hercům několik otázek budou mít možnost i diváci, kteří se po vystoupení budou moci s protagonisty vyfotografovat a prohodit s nimi pár slov.
VSTUPENKY K ZAKOUPENÍ NA MÍSTĚ 1 HODINU PŘED AKCÍ!

Na Kvíz do Dominika v úterý nebo ve čtvrtek | Plzeň
Zabavte se s přáteli, otestujte své znalosti například z hudby, sportu, nebo své povědomí o současných událostech a společenském dění... možná se taky dozvíte něco nového! Přijďte na vědomostní kvíz předvést, na co si vzpomenete.
Kvízy v Dominiku pokračují každý čtvrtek a úterý od 19:00!

SLAM POETRY KINDERGARDEN 4.0 ve SKLEPě!
Letos už třetí slam pro nováčky v Plzni (Thámova 4) je tu. Vlastní texty, žádné kostýmy a rekvizity! Začátek je v 19:00.

Tančírna Tance v Plzni začne 9. 4. v 19:30 v DEPO2015.

České noneto 100
V „koncertní“ oslavu se promění koncert rezidenčního tělesa Plzeňské filharmonie České noneto, které patří mezi nejstarší evropská tělesa a letos slaví výročí 100 let od svého vzniku.
Účinkují: Romana Špačková - housle, Ondra Martinovský - viola, Simona Hečová - violoncello, David Pavelka - kontrabas, Jiří Skuhra - flétna, Vladislav Borovka - hoboj, Aleš Hustoles - klarinet, Pavel Langpaul - fagot, Jiří Špaček - lesní roh. Koncert se koná 9. 4. od 19:30 v Domě hudby.