Plzeň si o víkendu připomněla výročí židovských transportů

Zveřejněno v Z Plzně
Od - pondělí, 24. leden 2022 15:04
Plzeň si o víkendu připomněla výročí židovských transportů Foto: město Plzeň

Pietním shromážděním ve Staré synagoze si dnes Plzeň připomněla 80. výročí odjezdu tří transportů, které v lednu 1942 odvezly do koncentračního tábora v Terezíně Židy z Plzně a okolí. Setkání nazvané Navzdory osudu a vernisáž fotografií Navzdory má podle předsedy plzeňské židovské obce Jiřího Löwyho připomenout nejen osudy těch, kteří se z koncentračních táborů nikdy nevrátili, ale i těch, kteří se vrátili a podali o svém utrpení svědectví. Vzpomínkovým setkáním se nesl příběh plzeňské židovské rodiny Goldscheiderů. Většina členů rozsáhlé a kdysi významné plzeňské rodiny holokaust nepřežila.

220124 Navzdory osudu 4„Každý rok se scházíme, abychom si připomněli osudy našich předků, příbuzných a přátel. V minulosti se nám osvědčilo připomínat události holokaustu neboli šoa na příkladu konkrétních jedinců, podobně tomu bylo i letos, kdy jsme představili osud známé plzeňské rodiny Goldscheiderů. Chceme poukázat na to, že šoa se netýká jen generace, kterou bytostně zasáhla, ale i generací následujících. Té, která se nikdy nenarodila, ale i potomků těch, kteří šoa přežili. Většina lidí z generace našich rodičů už odešla, a tak vnímáme, že dnes je to povinností nás, druhé a třetí generace, vyprávět příběh dál,“ uvedl předseda Židovské obce Plzeň Jiří Löwy.

K této příležitosti připravila Židovská obec Plzeň unikátní výstavu s názvem Navzdory. Plzeňský fotograf Radoval Kodera nafotil potomky těch, kteří přežili holokaust. Snímky vznikaly v místech, která jsou s jednotlivými rodinami spojena, vystaveny jsou vždy ve dvojicích – společná rodinná fotografie potomků a snímek ze stejného místa bez lidí. Výstava potrvá ve Staré synagoze do konce dubna.

Židovská obec Plzeň chystá na únor a březen další akce, které připomenou 80 let od židovských transportů. Pro veřejnost se připravují besedy a ve spolupráci s Národním filmovým archivem promítání snímků s touto tematikou. V březnu se pak uskuteční přednáška Martina Šmoka, jenž je autorem výstavy Čas nezapomnění, kterou ve spolupráci s židovskou obcí připravilo město Plzeň. Ta je ještě do 28. ledna k vidění v mázhauzu radnice, do 3. února pak i její venkovní části na náměstí Republiky, ve Smetanových a Štruncových sadech.

220124 Navzdory osudu 2