Aktualizováno: Plzeň slavnostně rozsvítila svůj stromeček

Zveřejněno v Z Plzně
Od - neděle, 28. listopad 2021 16:55
Aktualizováno: Plzeň slavnostně rozsvítila svůj stromeček Zdroj: město Plzeň

Aktualizováno 18:20 Vánoční stromeček na náměstí Republiky se dnes úderem 18. hodiny slavnostně rozsvítil. S ohledem na platná vládní opatření a nepříznivou epidemiologickou situaci město Plzeň muselo zrušit nedělní program, o významnou chvíli ale Plzeňané nepřišli. Sledovat tradiční událost mohli na regionálních televizích TV ZAK a Plzeň TV.

DSC 0011 8Online program začal v 17:30, kdy zazněl vánoční program v podání souboru Plzeňský MLS – malý lidový soubor. Vánoční strom rozsvítil v 18 hodin primátor Plzně Martin Baxa a biskup plzeňský Tomáš Holub. „Pevně věřím, že v týdny, které teď máme před sebou, si dokážeme najít čas pro sebe a své blízké a že dokážeme vnímat onu předvánoční atmosféru jako hezkou dobu. Dovolte, abych nám všem popřál klidný adventní čas, krásné a spokojené vánoční svátky, a především pevné zdraví,“ uvedl primátor města Plzně Martin Baxa těsně před tím, než strom v neděli 28. listopadu v 18 hodin rozsvítil.

Biskup plzeňský Tomáš Holub řekl, že vánoční strom rozsvícený na počátku adventní doby je příslibem, že přijde nádherný čas. Připomněl také příběh, který stál tomu všemu na začátku, tedy nesnadné putování Marie a Josefa do Betléma. „Věřím, že i naše putování nakonec dojde cíle, který potěší naše srdce, naši duši i naše vzájemné vztahy. Přeji vám požehnaný advent,“ popřál Tomáš Holub.

Vánoční strom je 15 metrů vysoký a září především v bílé barvě. O jeho výzdobě rozhodli na podzim sami obyvatelé Plzně, kteří v anketě vybrali, že vánoční strom bude letos ozdoben blikajícím LED řetězem, velkými i malými světelnými hvězdami, světelnou špičkou a bílými plastovými ozdobami. Plzeňským vánočním stromem je letos jedle obrovská. Tento druh má město jako vánoční strom vůbec poprvé, jedinečný je proto, že ho lidé běžně v lesích neuvidí, vysazuje se hlavně v parcích.

„Naše jedlička se nám na náměstí Republiky v Plzni moc líbí. Pořád sledujeme, co se s ní děje. Je nám samozřejmě líto, že jsme se s ní museli rozloučit, ale nedalo se nic dělat. Těší nás však, že udělala radost lidem v Plzni,“ poznamenali s úsměvem manželé Zdeňka a Jan Křížovi z obce Zahrádka v Karlovarském kraji, kteří strom Plzeňanům darovali. Jedli obrovskou zasadili před čtyřmi desítkami let. Vzrostlý strom však rostl v přílišné blízkosti jejich domu. 

Slavnostní akt rozsvícení vánočního stromu byl přenášen na sociálních sítích města Plzně a v regionálních televizích TV ZAK a Plzeň TV.