Plzeň má atletického mistra Evropy

Zveřejněno v Sport
Od - čtvrtek, 15. červenec 2021 10:28
Plzeň má atletického mistra Evropy Fotografie: M. Edlman

Západočeskou metropoli reprezentovalo na mistrovství Evropy do 22 let v estonském Tallinu celkem osm atletů. Největší hvězdou české výpravy a šokujícím vítězem se stal výškař plzeňské AK Škody Jan Štefela. Skvěla zabodoval diskař Michal Forejt, osobní rekord si vylepšil i Filip Ličman.

Jan Štefela nejdříve výkonem 215 centimetrů hladce postoupil z kvalifikace mezi nejlepších dvanáct závodníků. Ve finálovém klání pak v napínavém medailovém souboji hned prvním pokusem zdolal laťku ve výšce 220 centimetrů. Na to již nikdo ze soupeřů nedokázal odpovědět. Jan Štefela tak v novém osoním rekordu vybojoval titul mistra Evropy do 22 let.

Skvělý výsledek zaznamenal také talentovaný diskař Michal Forejt, který se přes kvalifikační závod probojoval do finále. V něm se stal výkonem 56,30 metru osmým nejlepším diskařem v Evropě. Osobním rekordem se v národním dresu blýskl také Filip Ličman, který na trati 400 metrů překážek proťal cílovou pásku v čase 51,66 sekund. Na postup z rozběhu do semifinále to ale bohužel nestačilo.

Z kvalifikace těsně nepostoupili do finálových klání tyčkařka Tereza Schejbalová výkonem 405 centimetrů a čtvrtkař Jakub Majerčák, který byl součástí mužské štafety na 4 x 400 metrů. Zrádná kvalifikace vystavila kvůli výkonu 53,35 metru stopku diskaři Jakubovi Forejtovi, který stejně jako jeho dvojče Michal pomýšlel minimálně na postup do finále. Velká smůla potkala medailovou naději Lindu Suchou, která hladce postoupila do finále trojskoku. Bohužel v den finálového klání neprošla testem na covid-19 a místo boje o medaili jí byla nařízena hotelová izolace. Z pochopitelných důvodů tak nemohla nastoupit ani do soutěže dálkařek, kde rovněž patřila k adeptkám na nejvyšší posty. Velké zklamání zažila také diskařka Barbora Tichá, která zaznamenala tři nezdařené pokusy.