Plaské zoo svitla naděje. Má přislíbenou pomoc od kraje

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - středa, 23. prosinec 2020 11:54
lev_jihoafricky Lev jihoafrický. Foto: ZOO Plasy

Soukromá zoologická zahrada v Plasích na severu Plzeňska sčítá po půlroční nucené uzavírce ztráty. Jsou vysoké a jdou do milionů korun. Od státu se příliš velké pomoci nedočkala a už na jaře musela propustit polovinu zaměstnanců. Nyní má ale naději, že se přeci jen nějaké pomoci dočká. Plzeňský kraj přislíbil, že nějaké peníze do Plas pošle a hlavně, že si je vezme příští rok pod svá křídla.

Soukromá zoo v Plasích vznikla v roce 2016 a chová 75 druhů zvířat. Její návštěvnost vloni přesáhla 90 tisíc lidí. Majitel se těšil, že letos překročí hranici 100  tisíc. Místo toho byla zahrada půl roku zavřená a on musel propustit polovinu personálu. "Ztrátu jsme předběžně počítali okolo třech a půl milionu. Chybí nám třeba proti loňskému roku více než 20 tisíc návštěvníků. Se státem je to takové už trochu komplikované, alespoň, co se týká všech těch programů. Samozřejmě musíte splňovat spoustu věcí. Takže celý rok to bylo takové trošku ošemetné. Dostali jsme něco od ministerstva životního prostředí, příspěvek na krmení," uvedl majitel Zoo Plasy Petr Neuman.

Při tak vysoké ztrátě příspěvek na krmení nestačí. Zatímco zoo v Plzni má svého mecenáše – tedy město, které jí pokrylo ztráty, zoo v Plasích nemá nikoho. Proto se obrátila na Plzeňský kraj s žádostí o dotaci na provoz. V kapitole životního prostředí už ale nejsou pro tento rok peníze. "My jsme to projednávali na radě Plzeňského kraje. Bohužel se nenašly prostředky v oblasti životního prostředí, takže jsme se domluvili, že v rámci ostatního financování tuto žádost projednáme znova a paní hejtmanka předloží návrh, abychom této zoologické zahradě dali příspěvek ve výši 150 tisíc korun," vysvětlil ekonomický náměstek Pavel Karpíšek.

"Domluvili jsme se, že zoologická zahrada v  Plasích dostane částečnou dotaci již za rok 2020 a pro rok 2021 z těch finančních prostředků, které máme pro zoologické zahrady, tak poměrově bude daná finanční částka na zoologickou v městě Plzni, ale také v Plasích, protože ta je také naše," doplnila hejtmanka Ilona Mauritzová.

"Jsme neskonale vděční za tuto pomoc. Protože už takhle svítá naděje, že nejenom státní zoologické zahrady mají dotace, ale i my soukromí," dodal Neuman. O jakou částku se bude přesně jednat, zatím nikdo neví. O tom se rozhodne až po schválení rozpočtu pro příští rok.