Plánujete vyrazit na lyže? Máte zúžený výběr. Kvůli oblevě areály zavřely

Zveřejněno v Aktuálně
Od - pátek, 7. leden 2022 17:57
Plánujete vyrazit na lyže? Máte zúžený výběr. Kvůli oblevě areály zavřely ilustrační. Foto: Ski areál Špičák

Oteplení a vydatné deště z počátku týdne připravily většinu lyžařských areálů v Plzeňském kraji o sníh. Dočasně jsou mimo provoz největší zimní středila Ski&Bike Špičák či areály Nad Nádražím a Belveder. Školní lyžařské kurzy, které teď v Železné Rudě jsou, využívají hlavně Weissovu louku a malý vlek na Samotách, řekla Ivana Vybíralová z železnorudského informačního centra. Lyžovat se zatím nedá ani v areálu v Kašperských Horách. Pro úpravu stop pro běžkaře není zatím dostatek sněhu na Šumavě ani v Českém lese.

Mimo provoz je dočasně například největší areál v kraji Ski&Bike Špičák. Vydatné deště z pondělí a úterý, kdy za dva dny spadlo stejné množství srážek jako v průměrném úhrnu za celý leden, vystavily stopku lyžařům. Ani přes současné ochlazení a zhruba deset centimetrů čerstvě napadaného sněhu tak zatím není možné areál pro lyžování otevřít. Sjezdovky jsou silně podmáčené, dosud se po nich valí proudy vody, takže sníh, který na ně napadl, i ten, co v areálu opět začali s návratem mrazu vyrábět ve sněžných dělech, není zatím možné upravit, informoval ředitel areálu Vladimír Kasík. "Rolby by jenom vytahaly nahoru bláto a vznikla by z toho nevábná kaše, na níž se lyžovat opravdu nedá. Musíme pár dnů počkat až vše promrzne, utáhne se. V pondělí 10. ledna bychom chtěli znovu otevřít první sjezdovky,“ doplnil.

Vlekaři ze Špičáku prosí lyžaře, aby nyní na sjezdovkách, které jsou pro veřejnost uzavřené a vstup je na ně zakázán, sami na vlastní pěst nelyžovali. Hrozí jim vážné úrazy kvůli kontaktu s technikou zasněžování, která je na svazích rozmístěna. Mohou také lyžemi poškodit přívodní hadice s vodou nebo elektrické kabely, což zaměstnancům střediska práci neulehčí.

Stopy pro běžkaře jsou v západočeské části Šumavy většinou nesjízdné. V okolí Modravy dokonce silné deště v úterý zvedly hladiny potoků, zejména Roklanského, který se místy rozlil až na cestu. Stopy pro běžkaře jsou nesjízdné, dnes sice napadlo asi deset centimetrů nového sněhu, pro strojovou úpravu to ale zatím nestačí, informuje modravské infocentrum. V okolí Železné Rudy se stopy pro běžkaře upravovaly naposledy 25. prosince, nyní leží v krajině od pěti do 15 centimetrů sněhu a úprava stop zatím také není možná, doplnila Vybíralová. Beze sněhu je také Český les, takže na běžky se nedá vyrazit ani v okolí Capartic či Čerchova na Domažlicku.

čtk