Piráti se STAN ustupují. Post hejtmana nabídli ODS

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - úterý, 6. říjen 2020 15:30
IMG-20201006-WA0002 Piráti a STAN na společné tiskové konferenci. Foto: J. Novotný

Aktualizováno 13:30 STAN a Piráti v Plzeňském kraji vyzvali ODS k jednání o koalici a nabídli občanským demokratům funkci hejtmana. Kdyby se STAN, Piráti a ODS, jež kandidovala s TOP 09, spojily, měly by 25 křesel ve 45členném krajském zastupitelstvu. Na oficiální tiskové konferenci to v úterý řekli lídři a vyjednavači za STAN a Piráty Josef Bernard a Rudolf Špoták. Vítězné ANO s 12 mandáty by zůstalo v opozici. ODS ale trvá na tom, že bude jednat až od soboty po druhém kole senátních voleb, což se STAN a Pirátům nelíbí.

"Nechceme, aby osobní ambice bránily dalšímu postupu. Nabízíme ODS a TOP 09 hejtmana a další místa v radě podle paritního zastoupení," řekl Bernard. Hnutí STAN je přitom podle něj ochotné ustoupit ODS i ohledně jednání o budově Západočeské galerie. Zatímco občanští demokraté plánují její výstavbu v lokalitě U Zvonu, Bernardova kampaň slibovala galerii ve zrekonstruovaných městských lázních. "Může to být tématický spor, víc stran teď hlásí, že nemáme miliardu na to, abychom stavěli novou galerii. Musíme si sednout ke stolu a říci si, jaký bude další postup. Za mě platí usnesení, které zastupitelstvo udělalo. Když se najdou peníze, může se stavět nová. Když ne, měli bychom se vydat za jiným řešením. A neustoupím z toho, že bychom měli pomoci s rekonstrukcí městských lázní," dodal Bernard.

"Nabídku povolebního bloku STAN, Piráti považuje koalice ODS a TOP 09 za velmi vstřícnou a odpovídající početně výsledkům voleb. Jsme připraveni jednat se zástupci bloku bezprostředně po skončení druhého kola senátních voleb, a to jako s prvním partnerem," uvedl v sms zprávě hlavní vyjednavač za ODS Martin Baxa.

"Říkáme: Pojďme urychlit sestavování krajské vlády a ustupujeme z naší podmínky, že hejtman bude od nás, tedy z našeho nejsilnějšího klubu (STAN a Piráti, kteří mají dohromady 14 mandátů)," uvedl Bernard. ANO získalo 12 křesel, ODS 11, STAN a Piráti shodně po sedmi zastupitelích. SPD a ČSSD mají po třech a KSČM dvě křesla. Bernard dodal, že STAN a Piráti jsou stále ochotni jednat i s ANO, ale podobnou nabídku jako dnes dali ODS a TOP O9, zatím hnutí neudělali.

STAN a Piráti, dvě nejúspěšnější strany letošních voleb v kraji, se domnívají, že ke koalici směřují ODS, TOP 09 a ANO, zřejmě i s podporou ČSSD, stejně jako je to už dva roky na plzeňském magistrátu. "Předpokládáme, že to teď neudělají, když jsme je dnes takhle vyzvali. Hodíme rukavici a uvidíme, jak s tím ODS s TOP 09 naloží," uvedl Špoták. Piráti přitom označovali dříve ODS jako za stranu, za kterou stojí kmotři. Teď ale chtějí i přesto vyjednávat. "Myslíme si, že to je otázka jednání, především dohodnutí programových priorit a následné koalice tak, aby byla pro občany Plzeňského kraje prospěšná," dodal Špoták.

Vyjednavači ODS i ANO v pondělí řekli, že chtějí jednat se všemi stranami kromě SPD a KSČM. Podle dostupných informací je část ODS ostře proti spojení s ANO. Místopředseda krajské ODS Pavel Karpíšek uvedl, že strana chce jednat s ANO i se STAN a Piráty.

Piráti a STAN vyčítají ANO a ODS zdržovací taktiku. Kdyby se podle nich otevřeně spojily před druhým kolem volby do Senátu, poškodilo by to Aschenbrennera a výrazně by posílil konkurenční kandidát Daniel Kůs z Pirátů. "Aschenbrennerovi vůbec nemůže před senátními volbami ublížit koalice ODS s Bernardem (STAN a Piráty), ale může mu ublížit spojení ODS s ANO," dodal Špoták.

čtk