V poslední době zažíváme fascinující zlatou renesanci. Kdo před pár lety nakoupil zlato, ten si teď píská. Trend se zdá jasný, ceny zlata míří vzhůru, analytici uznale pokyvují hlavami a drobní investoři s kávou v ruce klikají na tlačítko „koupit“. Nelze se jim divit. V éře, kdy centrální banky dokážou vyčarovat nové biliony lusknutím prstů jako kouzelník z Las Vegas, působí zlato jako jeden z posledních skutečně ukotvených bodů. Víra v jeho hodnotu je silnější než víra v tištěné peníze, které v současné frenetické době ztrácejí na atraktivitě.
A pak tu máme geopolitiku, to tragikomické panoptikum nejistoty, kde se války, sankce, obchodní třenice a deglobalizační úzkost míchají do polévky tak husté, že by se v ní utopil kdejaký finanční poradce. Energetické problémy? Ano. Dekarbonizace? Samozřejmě. Demografická krize, která vypadá jako scénář z dystopického románu? Na denním pořádku. Není divu, že i významné centrální banky do nedávna fandící spíše papíru, dnes skupují zlato. Co třeba takový FED? Ten nakoupil blyštivý kov ve velkém a není to jediná centrální banka s touto filozofií. Zlato je dnes opět přístavem v bouři a dobrý přístav poznáte podle toho, kolik lodí se v něm zoufale snaží zakotvit.
Co má dělat obyčejný smrtelník? Ti pravověrní konzervativci chtějí mít zlato hezky u sebe. Fyzicky. V ruce. V šuplíku. V trezoru. Pod postelí. Zlato, které můžete potěžkat, prohlédnout si ho a v krizové situaci, jak si občas někteří představují, vzít a elegantně s ním zmizet na druhém konci světa. Samozřejmě s kapsami plnými slitků a sarkastickým úsměvem na tváři. Ke koupi jsou na výběr zlaté slitky, investiční mince, mince se známými monarchy, případně moderní formy přes burzovně obchodované fondy (ETF). Výběr je široký. A elegantní. Stejně jako samotné zlato.
Zlato dnes už není jen obyčejná investice. Je to pojistka proti chaosu. Představuje jistotu uprostřed změn, drahé šampaňské na nepovedeném večírku, dobrý doutník při blackoutu. Je to starosvětská jistota, která se neřídí sociálními sítěmi žádného prezidenta. Pokud tedy chcete vsadit na něco, co přežilo impéria, revoluce, hypoteční krize i kryptoměnové třeštění, možná je načase sáhnout po kovu, který neomrzí, po malém kousku luxusu, který je prověřen dějinami.
Autor: Petr Denk, středoškolský učitel