Pěstouni prarodiče přišli kvůli novele o peníze. Jsme v mínusu, přiznává babička, která pečuje o handicapované dítě

Zveřejněno v Aktuálně
Od - úterý, 8. únor 2022 06:53
Pěstouni prarodiče přišli kvůli novele o peníze. Jsme v mínusu, přiznává babička, která pečuje o handicapované dítě Paní Marie se stará o vnučku Kristýnku. Zdroj: se souhlasem ZAK TV

Novela zákona o pěstounské péči, která finančně zvýhodnila zprostředkované pěstouny, naopak ubrala těm, kteří se starají o svá vnoučata. Tito lidé se tak ocitli v obtížné situaci, z prostředků na živobytí jim totiž ubylo až pět tisíc korun. To je v době, kdy se vše zdražuje, pro některé neúnosné.

Paní Marie se o vnučku Kristýnku, se kterou v současnosti žije na jihu Plzeňska, stará od jejích dvou let. Pečovat sama o nyní čtrnáctiletou dívku, která trpí zdravotními hendikepy, pro ni není jednoduché. A nyní to bude ještě těžší. "Jsme teď ve velice špatné situaci. Přišli jsme kvůli novele zákona o zhruba pět tisíc korun měsíčně. Nehradí se za mě zdravotní, sociální pojištění, nepočítá se mi to do důchodu a nemohu si dělat daňové odečty," popsala paní Marie.

Péče o vnučku je pro paní Marii práce na plný úvazek. Na doporučení odborníků se s ní učí doma a kvůli jejímu špatnému psychickému stavu musí navštěvovat řadu terapií. "Kristýnka má určité zdravotní hendikepy, které jsou velké, takže musíme jezdit na psychoterapie, na logopedii, k psychiatrovi, jezdíme na hippoterapii a i tím, jak se učíme doma, tak jí musím platit soukromou učitelku na angličtinu, protože v těchto předmětech potřebuje speciální přístup," uvedla paní Marie, která se snaží Kristýnce, která je na ni silně závislá, život co nejvíce usnadnit. Kristýnčin domov je plný zvířátek, které jí pomáhají zvládat její složitou situaci.

Peníze, o které kvůli novele přišla, budou rodině znatelně chybět. "Teď jsme dá se říct v mínusu, protože nám všechno zdražili. Zdražili nám hippoterapie, zdražili dřevo, elektřinu, zdražilo jídlo, takže těch peněz nazbyt není. A já to vnímám i jako veliký podraz," podotkla pěstounka.

Kristýnka spadla paní Marii v podstatě do klína. Jednoho dne jí volala lékařka, zda by si vnučku nemohla vzít k sobě, dcera, maminka Kristýnky měla totiž silné psychické problémy. V té době se Marie ještě starala o těžce nemocného tatínka. Kristýnka spadla paní Marii v podstatě do klína. Jednoho dne jí volala lékařka, zda by si vnučku nemohla vzít k sobě, dcera, maminka Kristýnky měla totiž silné psychické problémy. V té době se Marie ještě starala o těžce nemocného tatínka. "Kristýnka byla zanedbaná i co se táká výživy. Bylo to o tom ji každé dvě hodiny krmit, naučit ji jíst pevnou stravu a přitom se ještě starat o toho starého tatínka," sdělila Marie.

A další těžká situace děvčátko i ženu ještě čekala. "Prošly jsme domácím násilím, což bylo velice náročné. Byla to těžká životní etapa, neseme si obě z toho traumata, musely jsme se i skrývat, asi třikrát jsme se přesouvaly a když konečně jsme si mohly začít budovat klidné a pevné zázemí, tak přišlo to sebrání odměny pěstouna a my jsme skutečně neměly vůbec nic," uvedla žena.

Že se zásadně zkomplikoval život pěstounům, je jasné i poslanci a náměstkovi hejtmanky Josefu Bernardovi. "Myslím si, že je to veliký problém, protože všichni asi uznáváme, že pěstounská péče je správný směr oproti té péči ústavní. Chtěli bychom ji podporovat," podotkl.

Bernard se snaží novelu, kterou ještě na konci minulého volebního období prosadil poslanec Aleš Juchelka, upravit. "Dohodli jsme se, že to necháme řádně projít sociálním výborem. Budeme navrhovat jednoduchou úpravu, která bude spočívat pouze ve změně té odměny pro pěstouny v příbuzenské linii," dodal Bernard.