Pekelný rybník koupily Vejprnice. Udělá z něho nové zastupitelstvo centrum rybolovu?

Zveřejněno v Aktuálně ZAK
Od - úterý, 13. září 2022 09:35
Pekelný rybník koupily Vejprnice. Udělá z něho nové zastupitelstvo centrum rybolovu? foto: Jiří Horský

Pekelný rybník u Vejprnic, který byl v poslední době na prodej, už má nového majitele. Novým vlastníkem se staly přímo Vejprnice, 6. září jeho koupi odsouhlasili zastupitelé. Otázkou zůstává, co bude s rybníkem dál – zda zůstane pod ochranou, nebo se z něj stane centrum rybolovu.

O budoucnost rybníka se zejména kvůli ochraně ptactva zajímá i šéf plzeňské záchranné stanice zvířat Karel Makoň. „Tuto zajímavou přírodní vodní plochu inzerovalo několik realitních kanceláří jako ideální rybník k chovu ryb, sportovnímu rybolovu a bruslení, ale nakonec ji koupila obec Vejprnice. Z pohledu ochrany přírody jsme si nic lepšího nemohli přát. Tímto krokem by mělo být teoreticky zaručeno, že lokalita zůstane i nadále ze zákona všeobecně chráněnou vodní plochou, významným krajinným prvkem, jako přírodní mokřad,“ vysvětluje plzeňský ochránce zvířat. Právě obec by podle něj měla dohlédnout na to, aby se tu nenasazovaly další ryby a neničila se křehká rovnováha.

Zároveň ale dodává, že bude důležité další rozhodování o pravidlech i stupni ochrany. „Jde totiž o to, aby obec nakonec nekoupila opravdu jen vodní plochu, kterou by, nedej bože, musela pak chránit a nemohla ji jinak využit. Samozřejmě o rybaření nepadlo ani slovo, ale jde hlavně o zimní bruslení, které má ve Vejprnicích na této ploše zřejmě zásadní tradici. O dalším využití Pekelného rybníka bude rozhodovat až nově zvolené zastupitelstvo a je otázka, že v něm bude sedět více zastupitelů pro ochranu přírody anebo pro rybolov,“ upozorňuje Karel Makoň.