Osud uprchlíků na ubytovně v Malesicích je nejistý. Hrozí jim stěhování!

Zveřejněno v Z Plzně
Od - pondělí, 16. květen 2022 12:08
Osud uprchlíků na ubytovně v Malesicích je nejistý. Hrozí jim stěhování! Příjezd uprchlíků do Malesic. Zdroj: se souhlasem ZAK TV

Téměř dva měsíce obývá více než stovka ukrajinských uprchlíků bývalý zámek na okraji Plzně v Malesicích. Teď je ale jejich osud nejistý. Kvůli sporům o vlastnictví ubytovny jim hrozí stěhování.

Převážně ženy s dětmi se nastěhovaly do bývalého zámku v Malesicích 25. března. "Soukromý majitel zámku nabídl volnou kapacitu. Tím se daly věci do pohybu, z Krajského koordinačního centra rovnou posílají uprchlíky sem k nám do Malesic," popsal tehdy starosta Malesic Aleš Tolar.

Od té doby se ale situace lehce změnila. Podle našich informací došlo ke sporu o vlastnictví ubytovny, která je provozovateli pronajata konkurzním správcem, jemuž Plzeňský kraj platí za ubytované Ukrajince. O ubytovnu se ale začal zajímat jiný investor, který věc napadl u soudu. Kraj se tak může dostat do problému, že platil někomu jinému, než měl. "S ohledem na problematické právní záležitosti s prostory v Malesicích, které by kraji mohly přinést komplikace s finančním krytím ubytování pro ukrajinské uprchlíky, se rozhodujeme, jestli 110 osob přemístíme na jiná místa. Ještě ale probíhají jednání," uvedla v pondělí dopoledne mluvčí Plzeňského kraje Eva Mertlová.

Problémem totiž je, že některé Ukrajinky si přímo v Malesicích našly práci, stejně tak jsou už rozmístěné děti do školek. "Zásadní pro nás je, aby měli Ukrajinci důstojné podmínky pro bydlení, aby pro ně byly zachovány v dosahu školky a dostupnost zaměstnání," dodala mluvčí.

Pokud by se Ukrajinci museli stěhovat, v úvahu podle Mertlové připadají asi tři náhradní lokality.