Opozice zuří: Ministři z ČSSD nehájí Česko, ale Agrofert

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pondělí, 10. únor 2020 10:29
Capíhnízdo72 ilustrační

Ostré kritice z řad opozičních politiků čelí ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD), na jehož popud se česká vláda rozhodla žalovat Evropskou komisi. Podle opozice se sociální demokraté ve vládě chovají jako advokáti Agrofertu a hájí zájmy soukromé firmy místo zájmů České republiky.

Vláda se rozhodla žalovat Evropskou komisi u Soudního dvora EU kvůli pozastavení dotací pro Agrofert, tedy holding, který založil a podle auditorů Evropské komise i nadále ovládá český premiér Andrej Babiš (ANO).

Rozhodnutí o podání žaloby padlo na pondělním jednání Babišova kabinetu. Samotná žaloba pak byla podle informací Deníku N odeslána k Soudnímu dvoru EU v pátek. „ČR zažaluje Brusel kvůli pozastavení dotací Agrofertu. Aby to byl bizár na druhou, tak žalobu připravuje ministr ČSSD Toman,“ napsal na twitter jeden z nejpopulárnějších glosátorů sociální sítí, který se schovává pod pseudonymem Jie Tien Ming.

Kritika na sebe nenechala dlouho čekat

Kritikou nešetřili ani opoziční politici. Byl mezi nimi i bývalý plzeňský politik a dnes europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09). „Vláda ČR se bohužel opět zachovala spíše jako parta advokátů Andreje Babiše,“ obul se na Twitteru do chování Tomana.

Podobně reagoval i šéf ODS Petr Fiala. „Vláda se nevěnuje problémům naší země, místo toho řeší osobní problémy předsedy vlády a zisky jeho soukromých firem,“ uvedl předseda občanských demokratů na twitterovém účtu.

Skutečnost, že Agrofert hájí právě člen ČSSD, kritizovali i další opoziční politici. Situace je o to peprnější, že ze střetu zájmů není obviňován jen Andrej Babiš, ale právě i ministr Toman, který v zemědělství rovněž podniká.

Poté, co se Evropská komise loni začala zabývat střetem zájmů českých politiků a provedla rozsáhlý audit, Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) pozastavil část dotací jak pro Agrofert, tak pro firmy spojené s ministrem Tomanem.

Toman za žalobou stojí

Podle serveru iRozhlas.cz nakonec bude většina částek v rámci evropských dotací Česku proplacena. Toman ale i přesto za žalobou dál stojí a tvrdí, že jde o princip. Podle serveru iRozhlas.cz navíc bude na zpracování žaloby spolupracovat.

„Nevymyká se to vůbec jakémukoliv jinému postupu v minulosti,“ uvedl Toman. Ten přitom není jediným ministrem z ČSSD, který čelí ostré kritice kvůli tomu, že hájí zájmy Agrofertu. Stejně je na tom ministryně spravedlnosti Marie Benešová, a to rovněž kvůli kauze Čapí hnízdo, ve které premiér čelí obvinění z dotačního podvodu.

Odvolání Benešové požadovali lidé i na loňských demonstracích. Největší z nich se odehrála v Praze na Letné, kam podle organizátorů přišlo zhruba 300 tisíc lidí. Jednalo se o největší demonstraci od sametové revoluce v roce 1989.