Na Plzeňsku se objevilo ohnisko ptačí chřipky. Nebezpečí hrozí i lidem!

Zveřejněno v Aktuálně
Od - čtvrtek, 2. prosinec 2021 13:28
Na Plzeňsku se objevilo ohnisko ptačí chřipky. Nebezpečí hrozí i lidem! Ilustrační. Foto: SVS

Nové ohnisko ptačí chřipky se nachází v malochovu drůbeže ve Ždírci u Blovic v okrese Plzeň-jih. Oproti těm předcházejícím, které letos Státní veterinární správa objevila, je ale mnohem nebezpečnější. Zjištěný virus je totiž přenosný na lidi.

Podle veterinářů chovatelka nahlásila úhyn pěti kachen a 12 nosnic. "Drůbež před úhynem vykazovala příznaky typické pro ptačí chřipku, podobné příznaky i u části žijících ptáků," uvedl veterináři. V chovu se původně nacházelo asi 120 kusů drůbeže. Všecna zbývající zvířata musela být utracena.

Státní veterinární správa na místě provedla šetření, odebrala vzorky, přijala předběžná opatření a odeslala je k vyšetření. Tam byla následně potvrzena ptačí chřipka subtypu H5N1.

Na jižním Plzeňsku se jedná už o čtvrté ohnisko v letošním roce. "Zatímco ta první tři ohniska byla subtyp ptačí chřipky H5N8, tady se jedná o H5N1, čili typ nebezpečnější pro člověka," uvedl ředitel Krajské veterinární správy Plzeň Václav Poláček.

S ohledem na zjištěnou patogenitu viru bude okolo ohniska následně vymezeno ochranné pásmo a pásmo dozoru a budou přijata mimořádná veterinární opatření. Protože se jedná o nemoc, která je nakažlivá i pro člověka, musí obec všechny varovat, aby hlídali své chovy, ale i sebe. "Mám takový dojem, že toho bude hodně. Jsme na vesnici, skoro každý místní bude mít něco doma," dodala starostka obce Lenka Vrátníková.