Oheň vzal rodině dům i práci

Zveřejněno v Aktuálně
Od - sobota, 23. říjen 2021 06:52
Oheň vzal rodině dům i práci Foto: HZS PK

3. října se obrátil rodině Ivety Králové naruby. Bývalá zemědělská usedlost v Lipně u Líšťan začala hořet. Objekt, ve kterém se dnes vyrábějí dřevěné brikety, rozsáhlý požár zničil a poškozena byla i obytná část. Pěstounská rodina, která se stará o tři děti, přišla téměř o všechno.

Se slzami v očích pozorovala paní Iveta Králová společně s dětmi, jak její rodině plameny pohlcují dům, který právě dokončili. "V půl osmé nás probudil přítel, že hoří. Já jsem vylítla z postele, okamžitě jsem si dala na sebe oblečení. Už jsme viděli, že nám chytla střecha, mezitím přítel zavolal hasiče a letěla jsem za klukem se Šárkou (12letou dcerou, pozn. red.) a viděli jsme už dým, který se valí z ložnice. Rychle jsme popadli malého z postýlky a vzali jsme nějaké věci," uvedla Králová.

Iveta Králová se se svým přítelem Pavlem staráo tři děti, které má v pěstounské péči. Dvanáctiletou Šárku, devítiletého Vojtíka, kteří u nich jsou již pět let a teprve sedmnáctiměsíční batole. Den předtím, než začalo hořet, dokončili rekonstrukci dětského pokojíčku a děti si sem vyskládaly své věci. "Když jsem viděla, že už je to nad naším obydlím, tak jsme brečeli, i děti brečely, bylo to hrozné, koukali jsme, ale ta bezmoc byla nejhorší. Museli jsme jenom čekat a koukat," popsala.

Požár začal v truhlářské dílně, kde začaly doutnat piliny připravené k briketování. Ty se postupně rozhořely a oheň se dostal ke střeše, která chytila. Od ní se požár začal šířit až k obytné části. Zničený je nejen dům, ale i dílna a stroje, které rodině přináší obživu, jako sušička, briketovací lis, pila, hoblovka a drtička.  Nic z toho nebylo pojištěné. "Přišli lidi a dávali nám pomoc, abychom k nim šli, abychom na to nekoukali. Já jsem nemohla z toho auta ani vylézt, jak jsem měla dřevěné nohy," podotkla Králová.

Dva dny pak bydleli u rodiny v Líšťanech a pak jim pomoc nabídl starosta Všerub, který domluvil prozatímní bydlení ve volném domku. To je pro rodinu obrovská pomoc, protože díky tomu mohou zůstat i děti. Nejnutnější věci a jídlo vozí rodině sociální pracovnice z plzeňského městského úřadu.

Rodina nyní nemá peníze na obnovu bydlení, dílny ani na opravu poškozených strojů. Starosta obce Líšťany Václav Huml pro ni proto zřídil transparetní účet u Komerční banky, kam každý, kdo by chtěl rodině v tíživé situaci pomoci, může přispět libovolnou částkou. "Co nezničil požár, zničila voda, takže musíme všecko znovu, udělat střechu a potom postupně dělat byt po bytě, pokojíky po pokojíku, protože tam nikde se nedá bydlet, je to mokré, zpuchřelé, zvedla se nám podlaha," popisovala Králová.

Na zničené usedlosti nyní pracuje přítel paní Králové od rána do večera a likviduje následky škod. "Jezdíme dál odpoledne na statek, abychom nakrmili zvířata," sdělila.

Rodina uvítá i hmotnou pomoc, například ve formě domácích elektrospotřebičů od rychlovarné konvice po pračku nebo Sunaru a plen pro nejmenšího člena domácnosti.

Transparentní účet: 123-5168620257/0100