Obyvatel na venkově ubývá, udržet tam prodejny potravin je stále těžší

Zveřejněno v Aktuálně
Od - úterý, 22. březen 2022 13:25
Obyvatel na venkově ubývá, udržet tam prodejny potravin je stále těžší ilustrační. Foto: Plzeňský kraj

Stále těžší je udržet prodejny potravin ve venkovských oblastech. Lidí, kteří tam žijí, totiž postupně ubývá. Plzeňský kraj tak vyhlásil dotaci, díky níž chce alespoň částečně pomoci k jejich udržení.

Plzeňským krajem je program na podporu prodejen vyhlašován od roku 2018. V prvním roce vyhlášení programu získalo dotaci 33 obcí, v roce 2019 pak 61, v roce 2020 bylo podpořeno už 77 prodejen, v loňském roce dokonce 89. „Obyvatel na venkově ubývá, mladí lidé se stěhují do měst, nebo v nich alespoň z velké části nakupují. Udržení takové prodejny je pak stále těžší. Přitom pro starší obyvatele je taková prodejna mnohdy jedinou možností, jak si nakoupit základní potraviny. Navíc jde v současné době také o místo, kde se tito lidé setkávají, a plní tak často i funkci sociální,“ uvedl první náměstek hejtmana Petr Vanka.

Stejně jako v předešlých letech vyčlenil kraj podle Vanky tři miliony korun. "Obce mohou žádat o dotaci na kamennou prodejnu až ve svých třech částech a také na pojízdnou prodejnu," dodal náměstek.