Obalovna v Rokycanech nebude, slíbil investor po jednání s městem

Rokycany děsila možnost stavby obalovny.

Obalovna asfaltových směsí se v Rokycanech stavět nebude. Investor to oznámil ve středu po jednání se zástupci města. Vyslyšel tak hlasy místních obyvatel, kteří se proti stavbě obalovny postavili. Redakci to potvrdil místostarosta města Jan Šašek (ODS).

„Dnes jsem oficiálně zastavil posuzování vlivů na životní prostředí u zařízení na zpracování recyklátu v Rokycanech. Tím ukončuji veškeré aktivity v areálu Kovohutí Rokycany,“ oznámil ve středu odpoledne podnikatel Robert Beneš za firmu Recykláč, která za záměrem stála.

Rozhodnutí investora ocenil místostarosta Rokycan Jan Šašek, který redakci Plzeň.cz informaci potvrdil. Právě Šašek od počátku hájil kritické hlasy místních obyvatel.

„Děkuji investorovi za to, že vyslyšel obavy obyvatel a města. Respektujeme svobodu podnikání, zároveň je ale naší povinností hájit zájmy občanů. Obdobné spory často končí u soudu, jsem moc rád, že v případě Rokycan zvítězil zdravý rozum a domluva dotčených stran. Děkuji také všem občanům za jejich příkladnou občanskou angažovanost,“ řekl Šašek.

Slavit mohou především odpůrci obalovny, kteří se obávali zhoršení životního prostředí a zvýšení emisí, hluku, zápachu z výroby a upozorňovali na zvýšení frekvence dopravy.

Investor se rozhodl od záměru odstoupit i přesto, že v minulosti tyto obavy odmítal. Například tvrdil, že v závodu bude využívat moderní technologii, která ohřívá materiál zemním plynem a při níž nedochází k žádnému spalování a tvorbě zplodin.

Zjišťovací řízení k záměru na stavbu obalovny vedl Krajský úřad v Plzni, který nedávno konstatoval, že stavba může mít významný vliv na životní prostředí. Investor by tak musel zpracovat takzvanou velkou EIA, tedy detailní studii vlivu obalovny na životní prostředí, ve které by se musel vypořádat i se vznesenými připomínkami. K tomu ale, jak se zdá, nakonec nedojde.