O plechovky je zájem. Společnost Ball zahájila stavbu velké továrny

Zveřejněno v Z Plzně
Od - pátek, 29. duben 2022 16:02
O plechovky je zájem. Společnost Ball zahájila stavbu velké továrny Zdroj foto: Ball Corporation

Americká společnost Ball, přední světový výrobce nekonečně recyklovatelných hliníkových nápojových plechovek, zahájila výstavbu nového výrobního závodu v průmyslové zóně Panattoni Pilsen Digital Park. Investice ve výši 170 milionů eur (4,5 miliardy Kč) je za poslední rok v Plzeňském kraji i v rámci celé České republiky největší svého druhu a vytvoří až 200 nových pracovních míst.

„Poptávka po udržitelnějších obalech obecně prudce roste. Je proto nezbytné, aby naše společnost pokračovala v investicích, které podpoří nejen náš růst, ale i růst našich zákazníků a celé společnosti,“ řekla Carey Causey, prezidentka společnosti Ball Beverage Packaging v regionu EMEA.

Společnost Ball vyrábí už více než 25 let nápojové plechovky v Dýšině u Plzně. S ohledem na rychle rostoucí poptávku po recyklovatelných nápojových plechovkách v Evropě i po celém světě investuje do nového špičkového zařízení, aby uspokojila zvyšující se potřeby svých zákazníků. Nový výrobní závod bude v Panattoni Pilsen Digital Park zaujímat plochu přes 100 000 m2 s možností dalšího rozšíření. "S dokončením počítáme na přelomu února a března 2023,“ uvedl generální ředitel společnosti Ball Beverage Packaging Czech Republic Radek Mádr.

Do vznikající budovy, která bude vybavena nejmodernější technologií právě na výrobu hliníkových obalů, shání společnost už nyní zaměstnance. "Vzniká 200 pracovních pozic. Začali jsem náborovou kampaň. Naše technologie je relativně sofistikovaná, proto potřebujeme chytré a šikovné lidi, kteří tuto technologii budou obsluhovat. Hledáme operátory, kontrolory kvality, mistry i inženýry," popsal Mádr s tím, že společnost nepůjde cestou spolupráce s agenturními zaměstnanci.

Podle ředitelky divize investic a zahraničních aktivit agentury CzechInvest Evy Jungmannové je Ball zajímavý tím, že do Česka přesouvá výzkum z Velké Británie. „Tato investice byla největší, které Czechinvest asistoval v minulém roce. Je pro nás významná z toho důvodu, že se jedná o zajímavou výrobu recyklovatelného materiálu, který je šetrný k životnímu prostředí. Zároveň je to společnost, která je tady již delší dobu, je to tradiční výrobce, etablovaný investor, který je zároveň sociálně zodpovědný a zároveň se věnuje výzkumným aktivitám,“ uvedla.

Hliníkové plechovky jsou celosvětově nejrecyklovanějším nápojovým obalem. Jen v Evropě se jich recykluje v průměru 76 %, v Německu pak až 99 %. Recyklovaný hliník lze použít opakovaně a v podstatě donekonečna s minimálními ztrátami. Jeho zpracování a přetvoření na novou plechovku trvá pouhých 60 dní.