O kulturní dům Peklo zájem není. Co s ním bude dál?

Zveřejněno v Z Plzně
Od - úterý, 1. únor 2022 06:54
O kulturní dům Peklo zájem není. Co s ním bude dál? ilustrační. Foto: M. Osvaldová

Kulturní dům Peklo zatím stále chátrá. Památkově chráněný objekt v centru Plzně se nepodařilo prodat. Nikdo o něj neměl zájem ani za vyvolávací částku šest a půl milionu korun, ačkoliv podle odhadců má cenu 65 milionů. Velký sál je již několik let uzavřený kvůli degradaci krovů.

Podle náměstka primátora Davida Šloufa stojí město před úkolem, aby si řeklo, co s Peklem dál. "Já osobně jsem zastáncem toho, abychom se snažili Peklo nějakým způsobem zachránit, zrekonstruovat vlastními silami a to tak, aby jeho využití bylo smysluplné, efektivní a přínosné pro občany města Plzně a byly tam služby, které město Plzeň potřebuje," uvedl.

Objekt je památkově chráněný, nepřichází tedy v úvahu jeho demolice. "Znamená to nutnost jeho zachování, nicméně památková ochrana jako taková neznamená, že by s tím domem nešlo nic dělat. Je možné ho transformovat nebo adaptovat k nějakému jinému účelu, je přípustné do něj vložit i nějaké prvky současné architektury," vysvětlil vedoucí Odboru památkové péče MMP Karel Zoch.

Kulturní dům se skládá ze tří částí. "Fišerova vila z konce 19. století, pak na opačném konci na druhé straně je objekt historického sálu a ten propojuje ta nejmladší část, která je z 30.let ve stylu funcionalismu," podotkl Zoch.

Jisté je, že zachovaný by měl zůstat kulturní sál. Náměstek navrhne zastupitelstvu obnovení pracovní skupiny, která by o možném dalším využití rozhodla. "Mohou to být byty, kanceláře, knihovna města Plzně, nějaká restaurace, komunitní centrum. Toto zadání bychom pak dali na stůl a udělali architektonickou soutěž, kterou by hodnotila odborná skupina a z té by vznikl návrh, jenž by akceptoval požadavky památkářů," popsal Šlouf.

Pak by vznikl projekt. Toto všechno by se mělo odehrát v následujících třech až pěti letech. Následná stavba by podle odhadů trvala další dva až tři roky. Pokud by se vše podařilo, dočkali by se tedy Plzeňané znovuotevření Pekla nejpozději za osm let. "Když jsme dělali před dvěma lety nějaké finanční odhady, tak rekonstrukce celého kulturního domu nám vycházela přes půl miliardy korun. Já si troufnu říct, že v dnešních cenách by to bylo okolo třičtvrtě miliardy a kdybychom rekonstruovali za dalších pět až šest let, tak ta cena bude o něco vyšší," odhadl Šlouf.

Město musí hledat finance zejména ve svém rozpočtu, takto velkou částku ale naposledy investovalo při stavbě Nového divadla. Využít se proto bude snažit různé evropské i národní dotační tituly.