Nový hejtman Špoták: Koalici chceme postavit na důvěře!

Zveřejněno v Politika
Od - pondělí, 14. únor 2022 15:44
Nový hejtman Špoták: Koalici chceme postavit na důvěře! Zdroj: Plzeňský kraj

Novým hejtmanem Plzeňského kraje se dnes stal Pirát Rudolf Špoták. Dosavadní náměstek hejtmanky pro sociální věci dostal po odvolání předchozí rady kraje hlasy Pirátů, STAN a ANO. Hlasovali pro něj i dva zastupitelé ČSSD a jeden zastupitel SPD. Členové ODS a TOP 09 se po odvolání dosavadní rady, v níž měli hejtmanku a pět z devíti členů, volby hejtmana neúčastnili. Pro Špotáka zvedlo ruku 32 z 34 hlasujících zastupitelů. "Beru to jako vyslovení důvěry od zastupitelských klubů ANO, STAN a Piráti. Mám z toho velmi dobrý pocit," uvedl nový hejtman.

Můžete popsat jednání, která předcházela tvorbě nové koalice?
Jednáni byla dlouho otevřená. My jsme si i s ODS řekli, že všichni jednají se všemi. A dohodu (se STAN a ANO, pozn. red.) jsme doladili dnes ráno před zastupitelstvem.

Vy jste byl v předchozí radě náměstkem pro sociální věci, necháte si na starosti tuto oblast i jako hejtman?
Myslíme si, že by měla být funkce hejtmana, stejně jako třeba u premiéra, bezpartijní, bez portfeje. Tedy taková, abych mohl nahlížet do všech gescí. Já se tedy vzdám sociálních věcí ve prospěch hnutí ANO a nezávislých. 

Jaké jsou vaše priority?
Budeme chtít navázat na projekty, které jsou rozjednané. Počítáme s dalšími projekty jako je rekonstrukce Rokycanské nemocnice nebo ze sociální oblasti například přestavba domova v Kralovicích. To jsou věci, které jsou před námi a bude třeba je dokončit. A určitě všichni budeme rádi, že už v tomto volebním období budeme otevírat západní okruh, který se nám, pevně věříme, podaří dokončit včas a bez nějakých extrémních vícenákladů.

Ulevilo se vám osobně, že už je o nové koalici jasno? Jaký máte z nové krajské rady pocit?
Musím říci, že ta dohoda o spolupráci není na základě nějakých paragrafů, je to "gentlemanské". Chceme pracovat pro občany kraje. Je to především o lidech, ne o politické příslušnosti. A tak, jak bude nová rada postavená, mohu říci, že to bude velice dobrá parta, která pro občany pracovat bude. Vidím atmosféru daleko více uvolněnou a méně politizovanou.

ODS nakonec byla ochotna ustoupit ve všech bodech, které jste po nich požadovali. Proč vás to nakonec nepřesvědčilo?
Zásadní věc, na které chceme postavit koalici, je důvěra. A to byla věc, která se i během toho dvoutýdenního vyjednávání, hodně vytratila.