Jako v hotelu. Nové vozy Západního expresu mají i recepci

Zveřejněno v Aktuálně
Od - pátek, 17. prosinec 2021 16:14
Jako v hotelu. Nové vozy Západního expresu mají i recepci Foto: M. Osvaldová

Na tratě v Plzeňském kraji vyjely nové elektrické jednotky RegioPanter a poprvé také komfortní soupravy InterJet konstruované na rychlost až 200 km/hod, která mají například speciální okna pro propustnost mobilního signálu nebo recepci. Nové vlaky RegioPanter budou jezdit na trati Klatovy – Přeštice – Plzeň – Rokycany – Beroun, s InterJety se cestující setkají na trati Západního expresu Praha-Plzeň-Cheb.

266647330 195920139416987 665250328503895137 nPodle náměstka hejtmanky pro oblast dopravy Pavla Čížka je uvedení nových jednotek RegioPanter jakýmsi završením pěti let náročné práce ve spolupráci s městem Plzeň, Správou železnic a Českými dráhami. "Plzeňský kraj patřil k zanedbaným krajům a nyní můžeme konečně říci, že jako kraj jsme na tom nejlépe mezi ostatními kraji,“ uvedl. 

Po prosinci 2018, kdy byly nové elektrické jednotky RegioPanter nasazeny na linky P1 jih Horažďovice předměstí – Plzeň – Pňovany, a srpnu 2021, kdy došlo k témuž kroku na lince P1 západ u spěšných vlaků Plzeň – K. Vary, dochází ke 12. prosinci 2021 k nasazení nových jednotek RegioPanter i na osobní vlaky linky P2 Klatovy – Přeštice – Plzeň – Rokycany – Beroun. Celkem se pro linku P2 jedná o 11 nových elektrických vlaků, které nahradí starší soupravy na těchto vlacích. „Vlaky jsou vybaveny klimatizací, Wi-Fi připojením k internetu a jsou bezbariérové. Nechybějí elektrické zásuvky, USB porty pro dobíjení cestovní elektroniky, ani místo pro nabíjení elektrických vozíků a elektrokol. Cestující s malými dětmi zase ocení přebalovací pulty," podotkl náměstek generálního ředitele Českých drah pro osobní dopravu Jiří Ješeta.

266961422 306156098079475 3566858093892697344 nVůbec poprvé jezdí na trati Západního expresu Praha-Plzeň-Cheb od nových jízdních řádů letošního roku zcela nové, pětivozové soupravy InterJet, které jsou vyrobené v konsorciu Škoda Transportation se společností Siemens. Tato vozidla jsou konstruována až na rychlost 200km/hod. Cestujícím nové soupravy zajistí pohodlné cestování v příjemných sedačkách. Samozřejmostí je již internetové připojen přes Wi-Fi, zásuvky na 220 V i USB zásuvky na drobnou elektroniku a nabíječka na elektrokola. Velkou novinkou jsou speciální okna, která umožní snazší průchod signálu mobilních telefonů. Jedná se navíc o první případ, kdy byla tato technologie výroby oken použita ve střední Evropě. Jednotky InterJet navíc nabízejí třeba i dětské kino a v první třídě i bezdrátové nabíječky. „Jsem velmi mile překvapena, jak moderně a precizně jsou nové vlaky řady InterJet vybaveny a jsem ráda, že i cestující v Plzeňském kraji budou moci tato komfortní vozidla využívat. Společně s novými RegioPantery z Klatov do Berouna zajišťují nové soupravy vlaků opravdu komfortní a především díky evropskému zabezpečovacímu systému ETCS i bezpečné cestování na špičkové úrovni. Věřím, že si lidé zvyknout více cestovat vlakem než osobním autem a budou tak mít dostatek času na poznávání okolí a také na to, aby si už cestu samotnou užívali. Vždyť i cesta je cíl,“ dodala hejtmanka Plzeňského kraje Ilona Mauritzová.

Fotogalerie

View the embedded image gallery online at:
https://www.plzen.cz/nove-vlaky#sigProId6b9d3584ef