Nové kamery zajistí bezpečnost v obci poblíž velké průmyslové zóny

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pondělí, 30. prosinec 2019 15:57
bezpecnostni-kamery Bezpečnostní kamera. Ilustrační foto

Nový dohledový systém získá v prvním pololetí příštího roku Kostelec na Tachovsku, jehož součástí je průmyslová zóna Panattoni Park v Ostrově u Stříbra. Kamery pořídí také firmy z třetí největší industriální zóny v Plzeňském kraji s 3000 zaměstnanci. Důvodem je zajištění bezpečnosti a veřejného pořádku, informoval o tom starosta František Trhlík (KSČM).

Obec s 600 obyvateli se dlouho snažila dohodnout s nedalekým Stříbrem, aby jejich strážníci zajížděli k zóně a do obcí. Město to ale odmítlo, protože městských policistů má výrazně méně, než by potřebovalo.

„Dohledový systém bude pro celý Kostelec a celý Ostrov včetně území u kruhového objezdu, kde bude otočná kamera. Dále bude hlídat vjezdy a výjezdy z dálnice,“ uvedl starosta František Trhlík. Až 30 kamer obec instaluje v prvním pololetí příštího roku. Další desítky budou podle Trhlíka zavádět do svých areálů firmy v průmyslové zóně, s nimiž se kraj i obec dohodly na tom, aby kamerové systémy komunikovaly s obecním dohledem. Mělo by se podařit napojení je na krajský policejní pult.

Kostelec dostal na kamery od Plzeňského kraje 1,17 milionu korun a dalšího půl milionu přidá ze svého. „Jednotlivé továrny si je budou instalovat uvnitř za své peníze, zařizovat to bude společnost Accolade," uvedl Trhlík.

Zásadní problémy se zahraničními dělníky v obcích podle Trhlíka zatím nejsou. V místě žijí v ubytovnách desítky lidí, firmy si je svážejí autobusy. „Občané mají spíše dojem, že se jim zhoršilo životní prostředí, například prašnost a hlučnost. Budu jednat na zdravotním ústavu, aby to prověřil měřicími přístroji,“ uvedl.

Kostelec chce příští rok čerpat další peníze z krajského dotačního programu, který letos poprvé rozdělil 34 obcím do 2000 obyvatel, hlavně u průmyslových zón, téměř devět milionů korun. „Mohou se z něj získat peníze i na bezpečnostní službu. Počítáme s ní, chceme ji vyzkoušet příští rok na pololetí, současně se startem dohledového systému. Kontroly budou namátkové a mohu ji také přivolat telefonem,“ uvedl starosta.

čtk