Nová vlna podvodů přes SMS zprávy. Na tohle neklikejte, varují policisté

Zveřejněno v Krimi
Od - úterý, 21. červen 2022 17:44
Nová vlna podvodů přes SMS zprávy. Na tohle neklikejte, varují policisté ilustrační. Foto: pixabay

"Dekujeme Ludek, predplatil jste si Sorgames za cenu €50/tydne. Pro zruseni, Sorgames.com/hKwB2Cu“. Pokud vám podobná SMS zpráva dorazí na váš mobil, pak se mějte na pozoru. Jde totiž o pokus o podvod.

Kriminalisté z oddělení kybernetické kriminality z Krajského ředitelství policie Plzeňského kraje od pondělí zaznamenávají nový podvodný útok, který je šířen prostřednictvím nevyžádaných SMS zpráv na mobilní telefony. "Příjemce obdrží zprávu, že si předplatil nějakou službu, následně klikne na odkaz, který jej odkazuje na zrušení služby či anulování předplatného, a tím je přesměrován na phishingovou adresu a dostane se na platební bránu," popsala policejní mluvčí Eva Červenková.

Po příjemci SMS zprávy, který má aktivní účet v platební bráně je dotázán na výběr platební karty a o následné potvrzení. V případě, že nemá účet, je vyzván k vložení údajů k platební kartě. "Poškozený by se mohl mylně domnívat, že si ruší službu, předplatné apod. Netuší však, že rozklikne phishingový odkaz, může se stát obětí kyber útoku a přijít tak o veškeré své úspory," upřesnila mluvčí s tím, že uživatelé v žádném případě nikdy nemají kliknout na odkaz v SMS zprávě ke zrušení služby a hlavně nemají nikdy zadávat údaje ke své platební kartě. "Upozorňujeme veřejnost, pokud jim přijde zpráva z neznámého čísla a odkazuje na podezřelý link, aby zpozorněli a nenaletěli podvodníkům," dodala policejní mluvčí.