Nová cyklostezka za devět milionů spojuje Újezd a Červený Hrádek

Zveřejněno v Plzeňský kraj ZAK
Od - středa, 19. říjen 2022 08:36
Nová cyklostezka za devět milionů spojuje Újezd a Červený Hrádek Foto: MO Plzeň 4

Plzeňané se dočkali. Újezd a Červený Hrádek na okraji Plzně spojila nová cyklostezka dlouhá téměř 1,8 km, která mimo jiné nabízí jedinečné výhledy na západočeskou metropoli. Stavba za 9,3 milionu korun vč. DPH je společnou investicí města Plzně a městského obvodu Plzeň 4. Stavba byla dokončena v první polovině října a nyní čeká na kolaudaci.

„Cyklostezka byla dokončena v září, v říjnu na ní probíhaly už jen terénní úpravy. Třešničkou na dortu bude výsadba 83 stromů v místech, kde vlastníme pozemky nebo kde nám to vlastníci dalších pozemků umožní. Většina zeleně bude lemovat část cesty směrem k telekomunikačnímu sloupu. Na přání občanů se bude jednat o ovocné stromy, například jabloně, slivoně nebo višně,“ uvedl starosta doubraveckého obvodu Tomáš Soukup.

TZ Nová cyklostezka na Čtyřce propojila Újezd  s Červeným Hrádkem mapa

Cyklostezka vznikla v místě historických polních cest, které se po desítkách let dočkaly obnovy. Trasy propojující okrajové části Plzně byly rozorány zřejmě v padesátých letech minulého století, kdy došlo ke scelování pozemků. Nejvyšší bod cesty nabízí výhled na město Plzeň. Pozornost upoutá i neokoukaný pohled na komín bývalé smaltovny a za ním tyčící se Chlum. 

„Část cyklostezky má asfaltový povrch, část je přírodní ze zpevněného kameniva. Jejím vybudováním vzniká další bezpečné spojení vnějších částí Plzně. Cyklisté, kteří jezdí z Újezdu do Červeného Hrádku častěji, tak získávají možnost další alternativy,“ řekl Michal Vozobule, který byl uplynulé čtyři roky náměstkem primátora města Plzně pro oblast dopravy a životního prostředí.

„Těší mě, že se nám s městem podařilo domluvit na této společné investici a poměrně rychle ji zrealizovat. Náš obvod hradí polovinu nákladů, které jsou 9,3 milionu Kč, a druhou polovinu financuje Správa veřejného statku města Plzně. Pevně věřím, že cyklostezka bude dobře sloužit nejen cyklistům, ale také chodcům, a to za každého ročního období,“ uvádí místostarosta čtvrtého obvodu Zdeněk Mádr (ODS).

Nová komunikace pro cyklisty a chodce má dvě větve. První úsek dlouhý 930 metrů s šířkou tři metry pokrývá zpevněný povrch z drobného kameniva, začíná v napojení na ulici Na Drážkách v Újezdě a vede k směrem na jihovýchod k telekomunikačnímu stožáru nad Červeným Hrádkem.

Druhá větev s délkou 830 metrů a šířkou 2,5 metru vychází z původního provedení cesty a byla limitována vlastnickými poměry sousedních pozemků. Úsek propojuje červenohrádeckou Jižní ulici s ulicí Na Drážkách v Újezdě u bývalé smaltovny. Vzhledem ke sklonu komunikace dostala tato část cyklostezky asfaltový povrch, který je odolnější vůči vodní erozi.

„Cyklisté se díky nové stezce budou moci vyhnout často blátivému úseku cesty na soukromém pozemku u Hrádeckého potoka v ulici Na Háji,“ dodává vedoucí úseku veřejné dopravy a cyklodopravy Správy veřejného statku města Plzně Jan Hakl.

Stavbu cyklostezky inicioval městský obvod Plzeň 4, který se záměrem oslovil město Plzeň. Obě strany se domluvily na společném financování.