Aktualizováno: Na Plzeňsku a Rokycansku platí extrémní nebezpečí povodní!

Zveřejněno v Aktuálně
Od - sobota, 20. srpen 2022 10:27
Aktualizováno: Na Plzeňsku a Rokycansku platí extrémní nebezpečí povodní! Foto: HZS PK

Aktualizováno 16:20 Silné deště a bouřky trápí od pátečního večera Plzeňský kraj. Nejhorší situace je na Rokycansku, aktuálně už jsou řeka Klabava na třetím stupni a Holoubkovský potok na druhém povodňovém stupni.

Vytrvalý déšť v Plzeňském kraji zvednul hladiny menších toků. Na říčce Klabavě v Hrádku na Rokycansku platí třetí stupeň povodňové aktivity, na Holoubkovském potoce je druhý. Meteorologové navíc v oblasti očekávají další srážky. Voda může podle nich zaplavovat níže položené obydlené oblasti a komunikace. Některé silnice a mosty mohou být uzavřeny. Lidé by se neměli koupat nebo jezdit lodí v korytě toku a bezprostředním okolí. Měli by také omezit pohyb v podmáčených oblastech, kde hrozí pády stromů.

Silné deště dorazily do Plzeňského kraje v pátek večer. "Na Rokycansku detekujeme extrémní srážky - už se nejedná o bouřky, ale spíš trvalý intenzivní déšť. Na stanici Hrádek u Rokycan spadlo za poslední tři hodiny 128,8 mm, z čehož jen 90 mm za poslední hodinu. V oblasti stále intenzivně prší," uvedl v pátek pozdě večer Český hydrometeorologický ústav.

Že byla situace nejhorší na Rokycansku, potvrdil i mluvčí krajských hasičů Petr Poncar. "Nejvíce zásahů aktuálně evidujeme právě tam. Jako obvykle jde o zaplavené komunikace, splavení ornice na silnice, vodu tekoucí přes pozemky či do sklepů," upřesnil.